نمونه رای درخواست اعسار نسبت به پرداخت ثمن معامله

اگر طی یک معامله، خریدار چکی به فروشنده بدهد. و سپس در تاریخ چک آن را نقد نکند. و فروشنده برای مطالبه ی حق خود یعنی مبلغ فروش کالا اش به دادگاه مراجعه نماید و دادگاه به نفع او رای بدهد و مشتری را ملزم به پرداخت حق فروشنده گرداند. آیا در این شرایط خریدار می تواند در خواست اعسار نماید و بگویدالان امکان پرداخت ندارم و آن را برای من قسطی نمایید؟؟؟؟ پاسخ سوال در نمونه رای بیان شده است.

 رای شعبه بدوی

درخصوص دادخواست خانم ف. الف. به طرفیت آقای ع.الف. ش. با وکالت بعدی آقای الف. ش. مبنی بر اعسار و تقسیط محکوم به دادنامه 1229-93/12/23 ملاحظه میشود برابر حکم یاد شده خواهان بابت بخشی از ثمن معامله ای که با خوانده داشته است یک فقره چک مدت دار در اختیار خوانده (بعنوان فروشنده بیع که یک واحد آپارتمان بوده) قرارداده که منجر به صدور گواهی عدم پرداخت و النهایه محکومیت خواهان به پرداخت وجه چک بانضمام خسارت تاخیر تادیه صادر و لذا خواهان با طرح دعوی حاضر تقاضای تقسیط محکوم به که بخشی از ثمن خرید آپارتمان است را دارد. دادگاه با نظر به اینکه ملک مورد خرید هنوز در مالکیت خواهان است و حتی خوانده در جهت اجرای حکم ذیربط درخواست تامین و توقیف واحد مربوطه را نموده و فی الواقع مال از محکوم علیها (خواهان اعسار) توقیف شده است و به این نحو اولاً تمول خواهان محرز شده ثانیاً چنانچه افراد بخواهند اقدام به خرید اموال دیگران نمایند و سپس بابت بخشی از ثمن معامله حکم اعسار و تقسیط را دریافت نمایند عدم اعتماد و بی ثباتی به بازار مسلمین حکم فرما میشود و مضافاً اینکه مالی که خواهان از معامله تحصیل کرده موجود بوده و ادعایی بر تلف حقیقی یا حکمی مال مطرح نشده است لذا مستند به ماده 2و198 قانون آیین دادرسی مدنی و ماده 7 قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی مصوب 1393 حکم به بی حقی خواهان صادر و اعلام می دارد رای صادره ظرف 20روز پس از ابلاغ نزد محاکم محترم تجدیدنظر استان تهران قابل تجدیدنظر خواهی است.

دکتر زینب جنیدی مقدم

خواننده عزیز سلام !

من از گروه وکلای حق وران در خدمت شما هستم..

در صورت عدم تلف حکمی یا حقیقی مبیع،درخواست اعسار مشتری از پرداخت بخشی از ثمن معامله مسموع نیست؛ زیرا اقدام به خرید اموال دیگران و سپس اخذ حکم اعسار و تقسیط ثمن معامله، باعث عدم اعتماد و بی ثباتی در بازار مسلمین می شود.

رأی شعبه تجدیدنظر استان تهران

تجدیدنظرخواهی خانم ف. الف. بطرفیت آقای ع.الف. ش. از دادنامه شماره 94000746 مورخ 1394/7/26 صادره از شعبه 2 دادگاه عمومی بخش کهریزک که به موجب آن حکم به بی حقی تجدیدنظرخواه بخواسته اعسار و تقسیط محکوم به موضوع دادنامه 930001229 مورخ 93/12/23 صادرگردیده وارد نیست و رای صادره صحیح و فاقد ایراد و منقصت قانونی بوده و با رعایت اصول و مقرات و قواعد دادرسی اصدار گردیده و تقاضای تجدیدنظرخواهی بگونه ای نیست که صحت دادنامه تجدیدنظرخواسته را مخدوش نموده و موجب فسخ و بی اعتباری آن گردد لذا تجدیدنظرخواهی را غیر موجه دانسته و با رد اعتراض دادنامه معترض عنه را با استناد به ماده 358 از قانون آیین دادرسی درامور مدنی تائیــد می نماید رای صادره قطعی است.

مشاوره حقوقی تلفنی

یکی از خدمات گروه وکلای حق وران ، ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی می باشد.  با توجه به شلوغی شهرها امروزه دیگر نیازی به طی مسیر طولانی و یا ساعت ها انتظار  برای دریافت خدمات مشاوره حقوقی همچون گذشته نیست ، بلکه شما می توانید به راحتی با رزرو یک مشاوره تلفنی از وکلای پایه یک دادگستری تهران از خدمات مشاوره تخصصی حقوقی بهره مند شوید.

خدمات رایگان ما برای همه

آیا میدانید گروه وکلای حق وران خدمات مشاوره رایگان ارائه نموده است ؟

گروه وکلای حق وران به منظور ارائه خدمات عمومی گسترده برای همه ی مردم با توان های مالی مختلف و به منظور ارائه راهنمایی موثر ، اقدام به ارائه مشاوره رایگان حقوقی نموده است.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان کافی است که در فرم زیر سوال خود را بپرسید  و سپس در قسمت مشاوره افلاین پاسخ سوالات خود و دیگران را ببینید.

گروه وکلای حق وران با همکاری  جمعی از وکیل خوب تهران به صورت تخصصی اقدام به ارائه خدمات در زمینه های زیر می نماید :

وکیل قاچاق کالا و ارز، وکیل شرب خمر، وکیل رابطه نامشروع، وکیل ارث ، وکیل جرایم اینترنتی، وکیل پیش فروش آپارتمان، وکیل مالیات، وکیل ملکی وکیل خانواده ؛ وکیل شهرداری ، وکیل تجاوز جنسی ، وکیل سقط جنین ، وکیل جرایم پزشکی ، وکیل سرقفلی ، وکیل جعل ، وکیل فروش مال غیر ، وکیل وقف

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس در ۲۴ ساعت شبانه روز : 09129426674

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید: haghvaran

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *