نمونه رای دعوای استرداد جهیزیه

زمانی که جهیزیه زوجه در خانه ی زوج است. در حقیقت زوج به عنوان امین است و باید از جهیزیه مراقبت نماید و الا در صورت تعدی یا تفریط محکوم به جبران خسارت می گردد.

 رای شعبه بدوی

درخصوص دادخواست تقدیمی خواهان خانم ن. ع. با وکالت الف. پ. به طرفیت خوانده آقای الف. ب. به خواسته استردادجهیزیه به شرح سیاهه عادی تقدیمی مضبوط درپرونده ،نظربه استماع اظهارات وکیل خواهان ودفاعیات خوانده،ملاحظه مدارک ایداعی ، مودای گواهی گواهان واینکه خوانده دلیلی براستردادجهیزیه موردمطالبه اقامه ننموده و ید زوج برجهیزیه امانی تلقی میشود،زوج فقط حق استفاده ازآن رادرزندگی مشترک داردوباعنایت به اینکه خواهان باطرح دادخواست ازاذن خودرجوع کرده وعدم رضایت خودرابه استمراریدزوج براقلام جهیزیه اعلام نموده وچون امین مکلف است درصورت مطالبه مستودع عین اموال امانی رادروضعیت موجودبه وی مستردنمایدوموجبی نیزبرای ادامه تصرفات خوانده وجودندارد،فلذا مستندابه مواد194و198ازقانون آیین دادرسی مدنی ومواد619و620قانون مدنی،دعوی خواهان را محمول برصحت تشخیص،خوانده رابه استردادجهیزیه به جزءاقلام ردیف 36و37 وفق لیست سیاهه تقدیمی و هزینه های دادرسی محکوم واعلام مینماید.رای صادره حضوری وظرف مدت بیست روزپس ازابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی از ناحیه طرفین درمحاکم تجدیدنظراستان تهران میباشد.

دکتر زینب جنیدی مقدم

خواننده عزیز سلام !

من از گروه وکلای حق وران در خدمت شما هستم..

از آنجایی که ید زوج برجهیزیه زوجه امانی بوده و صرفا حق استفاده دارد؛ درصورت رجوع زوجه از اذن، زوج مکلف به استرداد عین اموال امانی به زوجه می باشد. و اگر خسارتی به جهیزیه وارد شود زوج باید جبران خسارت نماید.

رأی شعبه تجدیدنظر استان تهران

تجدیدنظرخواهی اقای الف. ب. از دادنامه شماره 9409970215301854 مورخ 94/10/12 شعبه محترم 251 دادگاه خانواده تهران که به موجب آن دعوی مطروحه از ناحیه تجدیدنظرخوانده خانم ن. ع. به طرفیت تجدیدنظرخواه بخواسته استرداد جهیزیه مطابق لیست پیوست در پرونده کلاسه 9409980215301369 حکم به استرداد جهیزیه به جز اقلام 36 و 37 وفق لیست سیاهه تقدیمی توام با خسارات دادرسی تصدیر گردیده است وارد نمی باشد رای صادره مطابق با موازین شرعی و قانونی اصدار یافته ایرادی از حیث شکلی و ماهوی بر آن وارد نیست استدلال و استناد محکمه محترم بدوی صحیح بوده از ناحیه تجدیدنظرخواه ایراد و اعتراض موثر و مدللی که موجبات نقض یا گسیختن دادنامه معترض عنه را در نظر دادگاه فراهم سازد بعمل نیامده است بنا به مراتب مذکور دادگاه به استناد قسمت اخیر ماده 358 از قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب 21/1/79 ضمن رد اعتراض معترض دادنامه معترض عنه را تایید و استوار می نماید. رای صادره مطابق ماده 365 از همان قانون قطعی است.

مشاوره حقوقی تلفنی

یکی از خدمات گروه وکلای حق وران ، ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی می باشد.  با توجه به شلوغی شهرها امروزه دیگر نیازی به طی مسیر طولانی و یا ساعت ها انتظار  برای دریافت خدمات مشاوره حقوقی همچون گذشته نیست ، بلکه شما می توانید به راحتی با رزرو یک مشاوره تلفنی از وکلای پایه یک دادگستری تهران از خدمات مشاوره تخصصی حقوقی بهره مند شوید.

خدمات رایگان ما برای همه

آیا میدانید گروه وکلای حق وران خدمات مشاوره رایگان ارائه نموده است ؟

گروه وکلای حق وران به منظور ارائه خدمات عمومی گسترده برای همه ی مردم با توان های مالی مختلف و به منظور ارائه راهنمایی موثر ، اقدام به ارائه مشاوره رایگان حقوقی نموده است.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان کافی است که در فرم زیر سوال خود را بپرسید  و سپس در قسمت مشاوره افلاین پاسخ سوالات خود و دیگران را ببینید.

گروه وکلای حق وران با همکاری  جمعی از وکیل خوب تهران به صورت تخصصی اقدام به ارائه خدمات در زمینه های زیر می نماید :

وکیل قاچاق کالا و ارز، وکیل شرب خمر، وکیل رابطه نامشروع، وکیل ارث ، وکیل جرایم اینترنتی، وکیل پیش فروش آپارتمان، وکیل مالیات، وکیل ملکی وکیل خانواده ؛ وکیل شهرداری ، وکیل تجاوز جنسی ، وکیل سقط جنین ، وکیل جرایم پزشکی ، وکیل سرقفلی ، وکیل جعل ، وکیل فروش مال غیر ، وکیل وقف

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس در ۲۴ ساعت شبانه روز : 09129426674

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید: haghvaran

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *