ضمانت اجرای ساخت و ساز مازاد بر پروانه

در صورتی که مالک پس از کسب مجوز ساخت از شهرداری، اقدام ساخت و ساز اضافه بر پروانه صادره کند؛ کمیسیون ماده 100 حکم به تخریب ملک صادر می کند.

 رای شعبه بدوی

در خصوص اعتراض مشارالیه به رأی کمیسیون ماده صد که متضمن : تخریب بابت احداث تجاری بدون مجوز در کاربری غیرمرتبط و کسری پارکینگ با توجه به صلاحیت ذاتی دیوان در رسیدگی به شکایات و اعتراضات اشخاص حقیقی نسبت به آراء قطعی مراجع اختصاصی از حیث نقض قوانین و مقررات و مغایرت و مخالفت با آنها در موضوع معنونه اولاً شاکی دلیل یا اماره ای که حاکی از خدشه یا نقض رأی کمیسیون باشد ارائه نداشته است. ثانیاً در حکم مقرر قانونی اشتباه حکمی یا موضوعی حادث نشده است. ثالثاً خوانده تجاوز از حدود و مقررات قانونی و با بیش از حد اذن متعارف از قدرت اجرایی در اتخاذ تصمیم بهره نگرفته تا بدین سبب اضرار شاکی را فراهم آورد؛ بنابراین رأی معترض عنه متوازن و مشروع می باشد. مستنداً به رأی وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به شماره 468-81/12/25 که مشعر براینست اولاً مالکین می بایست با اخذ مجوز از شهرداری احداث بنا نمایند ثانیاً اساساً شرط اصلی برای بقاء مستحدثات مطابقت با کاربری مربوطه است. در صورت تخطی از این مقررات مستحق اعمال قانون است و ماده 63 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری ضمن تائید و ابرام رأی مورد اعتراض حکم به رد شکایت ایشان صادر و اعلام می گردد. رای صادره ظرف مهلت 20 روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در شعب تجدیدنظر دیوان عدالت اداری می باشد.

دکتر زینب جنیدی مقدم

خواننده عزیز سلام !

من از گروه وکلای حق وران در خدمت شما هستم..

دقت داشته باشید اگر بعد از اخذ پروانه ساخت، اضافی بر میزان مجوز، ساخت و ساز انجام دهید بر اساس قانون محکوم به تخریب اضافات می گردید.

رأی شعبه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری

فلسفه وضع دستور موقت که یک تصمیم شکلی و فوری بوده و توجهاً به اینکه از لحاظ ماهیتی دلالت بر ذیحق بودن شاکی ندارد. لکن با توجه به مفاد دادخواست تقدیمی و مستندات پیوست آن نظر به اینکه فعل مشتکی عنه سبب ورود خسارت می گردد؛ و جبران آن غیر ممکن و متعسر خواهد بود. بنابراین شعبه با احراز ضرورت و فوریت موضوع با استناد به ماده 35 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری دستور موقت بر توقف اجرای رأی مذکور در خصوص قلع بناء صادر و اعلام می دارد. این دستور قطعی است.

مشاوره حقوقی تلفنی

یکی از خدمات گروه وکلای حق وران ، ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی می باشد.  با توجه به شلوغی شهرها امروزه دیگر نیازی به طی مسیر طولانی و یا ساعت ها انتظار  برای دریافت خدمات مشاوره حقوقی همچون گذشته نیست ، بلکه شما می توانید به راحتی با رزرو یک مشاوره تلفنی از وکلای پایه یک دادگستری تهران از خدمات مشاوره تخصصی حقوقی بهره مند شوید.

خدمات رایگان ما برای همه

آیا میدانید گروه وکلای حق وران خدمات مشاوره رایگان ارائه نموده است ؟

گروه وکلای حق وران به منظور ارائه خدمات عمومی گسترده برای همه ی مردم با توان های مالی مختلف و به منظور ارائه راهنمایی موثر ، اقدام به ارائه مشاوره رایگان حقوقی نموده است.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان کافی است که در فرم زیر سوال خود را بپرسید  و سپس در قسمت مشاوره افلاین پاسخ سوالات خود و دیگران را ببینید.

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *