مرجع صالح در رسیدگی به اتهام توهین در فضای مجازی


نمونه رای مرجع صالح در رسیدگی به اتهام توهین، افترا یا نشر اکاذیب در فضای مجازی

رسیدگی به بزه افترا و نشر اکاذیب در فضای مجازی، در صلاحیت دادگاهی است که سیم کارت مورد استفاده متهم در حوزه قضایی آن، موقعیت یابی شده و در زمان ارتکاب جرم در آن جا حضور داشته است.

 رای خلاصه جریان پرونده

آقای س.ع. الف. و خانم م.ن. به اتهام انتشار عکس‌های شاکی م. م. در فضای مجازی و توهین و افترا حسب شکایت آقای م. تحت تعقیب واقع شده اند . بدین شرح که شاکی با طرح شکایت در دادسرای عمومی و انقلاب ورامین مدعی شده است شخصی با نام مستعار ن .ش مبادرت به هک کردن اطلاعات و عکس و فیلم خانوادگی وی نموده و تهدید و افترا نموده است .(ص 1) پس از صدور دستور جهت انجام تحقیقات و ارائه برخی مستندات ،یکی از آی پی ها در اختیار شماره تلفن ، متهم به نام م.ن. اعلام شده است .(ص 23) و دیگری به نام س.ع. الف. در استان اصفهان اعلام شده است .(ص 23) به همین لحاظ بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب ورامین قرار عدم صلاحیت خود را به شایستگی دادسرای عمومی و انقلاب ملک شهر اصفهان صادر نموده است .(ص 24) پرونده پس از موافقت دادیار اظهار نظر به دادسرای عمومی و انقلاب اصفهان ارسال و به شعبه دوم بازپرسی ارجاع شده است و مرجع اخیر نیز با این استدلال که صرف استفاده از آی پی در حوزه قضائی اصفهان ملاک صلاحیت و تشخیص محل وقوع جرم نبوده بلکه محل وقوع جرم ، محل انتشار عکس ها و توهین و افترا و در واقع محل رسیدن داده پیام که حوزه قضائی ورامین می باشد با وحدت ملاک از رأی وحدت رویه 721 مورخ ۱۳۹۰/4/21 دیوان عالی کشور و به استناد ماده310 قانون آئین دادرسی کیفری قرار عدم صلاحیت خود را به شایستگی دادسرای عمومی و انقلاب –‌- صادر و پس از موافقت دادیار اظهار نظر به لحاظ تحقق اختلاف پرونده به دیوان عالی کشور ارسال و به این شعبه ارجاع شده است . هیئت شعبه در تاریخ بالا تشکیل گردید.

سمانه آئینه

خواننده عزیز سلام !

من از گروه وکلای حق وران در خدمت شما هستم.

دادگاهی برای اتهامات توهین و نشر اکاذیب و همچنین تهدید در فضای مجازی که همه تحت عناوین مزاحمت می باشند ، دارای صلاحیت در رسیدگی می باشد که سیم کارت مورد استفاده متهم در حوزه قضایی آن، موقعیت یابی شده و در زمان ارتکاب جرم در آن جا حضور داشته است. و در خصوص تهدید در فضای مجازی دادسرای محل وصول مراتب تهدید آمیز به شاکی صالح است.

رأی دادگاه تجدیدنظر استان

در جرایمی که در تحقق آن رفتار و واکنش زیان دیده نیز موثر و جزء آخرین رکن مادی وقوع آن می باشد ، محل وقوع بزه جایی است که بزه دیده در آن محل حضور داشته است و در بزه توهین و افترا در فضای مجازی نیز حدوث نتیجه در محلی است که زیان دیده حضور دارد و آراء وحدت رویه شماره 721-۱۳۹۰/4/21 در مزاحمت تلفنی و 729-۱۳۹۱/12/1 در کلاهبرداری مرتبط با رایانه مفهوماً همین برداشت را مورد تأکید قرار داده و ماده 27 قانون تجارت الکترونیکی نیز ورود داده پیام به سیستم اطلاعاتی مخاطب را منشاء اثر دانسته است لهذا به استناد ماده 664 و665 قانون آئین دادرسی کیفری با تأیید نظر آقای بازپرس شعبه دوم دادسرای عمومی و انقلاب اصفهان به صلاحیت دادسرای عمومی و انقلاب ورامین ( شعبه پنجم بازپرسی ) حل اختلاف می نماید.

مشاوره حقوقی تلفنی

یکی از خدمات گروه وکلای حق وران ، ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی می باشد.  با توجه به شلوغی شهرها امروزه دیگر نیازی به طی مسیر طولانی و یا ساعت ها انتظار  برای دریافت خدمات مشاوره حقوقی همچون گذشته نیست ، بلکه شما می توانید به راحتی با رزرو یک مشاوره تلفنی از وکلای پایه یک دادگستری تهران از خدمات مشاوره تخصصی حقوقی بهره مند شوید.

خدمات رایگان ما برای همه

آیا میدانید گروه وکلای حق وران خدمات مشاوره رایگان ارائه نموده است ؟

گروه وکلای حق وران به منظور ارائه خدمات عمومی گسترده برای همه ی مردم با توان های مالی مختلف و به منظور ارائه راهنمایی موثر ، اقدام به ارائه مشاوره رایگان حقوقی نموده است.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان کافی است که در فرم زیر سوال خود را بپرسید  و سپس در قسمت مشاوره افلاین پاسخ سوالات خود و دیگران را ببینید.

گروه وکلای حق وران با همکاری  جمعی از وکیل خوب تهران به صورت تخصصی اقدام به ارائه خدمات در زمینه های زیر می نماید :

وکیل قاچاق کالا و ارز، وکیل شرب خمر، وکیل رابطه نامشروع، وکیل ارث ، وکیل جرایم اینترنتی، وکیل پیش فروش آپارتمان، وکیل مالیات، وکیل ملکی وکیل خانواده ؛ وکیل شهرداری ، وکیل تجاوز جنسی ، وکیل سقط جنین ، وکیل جرایم پزشکی ، وکیل سرقفلی ، وکیل جعل ، وکیل فروش مال غیر ، وکیل وقف

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس در ۲۴ ساعت شبانه روز : 09129426674

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید: haghvaran

منیره شفیعیمشاهده نوشته ها

Avatar for منیره شفیعی

من منیره شفیعی با بیش از 4 سال سابقه، نویسنده گروه وکلای حق وران هستم . این مقاله توسط گروه وکلای حق وران، تشکیل شده از وکلای حرفه ای و پایه یک دادگستری با سالها تجربه ، تحریر و نظارت شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای شما گردآوری شده است. در صورتی که شما سوالات مشابه دارید ، پائین همین پست بپرسید تا مطلب مورد نظر شما گردآوری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *