نمونه رای مصداق بزه خیانت در امانت

نمونه رای مصداق بزه خیانت در امانت گروه وکلای حق وران


نمونه رای مصداق بزه خیانت در امانت

نمونه رای مصداق بزه خیانت در امانت

 رای دادگاه بدوی

در خصوص اتهام آقای ح. م.،دایر بر خیانت در امانت، موضوع شکایت شرکت الف.-سهامی عام-و بدین خلاصه که شرکت شاکی مدعی است وی با سابقه طولانی خدمت درآن شرکت و برپایه اعتماد مسئولین آن، در عمل و بطور سنتی مسئولیت تهیه سیاهه و ارائه آن به بانک جهت واریز حقوق و مزایای پرسنل را نیز، علاوه بر وظایف رسمی و سازمانی، عهده دار بوده است، که از این قبل وی در چند نوبت، درحالی که استحقاق نداشته، نام خود را در ردیف سایر پرسنل به بانک ارائه و در مجموع مبالغی در حدود یک میلیارد و دویست و هفت میلیون و سیصد و پنجاه هزار ریال، بدون اینکه استحقاق داشته باشد، دریافت نموده است، وی در پاسخ اظهار داشته: از نظر مبلغ لطفاً بررسی شود اما کلیت موضوع مورد قبول است…

ضمناً…. با توجه به سابقه کار و در حضور وکیل(شرکت)(امیدوارم)جبران شود…”برگ شماره16پرونده و در همین اظهارات خود علت این کار را اختلاف خانوادگی و محل مصرف این مبالغ را تأمین ثمن خرید آپارتمان اعلام کرده آدرس دقیق آن را نیز ذکر کرده، پشت همان برگ- با توجه به مراتب و اینکه اقرار حاضر در طول رسیدگی نیز مورد انکار صریح قرار نگرفته و بلکه دفاعیات دیگر مطرح شده ،بلحاظ مضمون و دلالت نیز هیچ منافاتی بامفاد اقرار یادشده نداشته است، از طرف دیگر مستندات بانکی و غیرقابل انکار از ناحیه شاکی- به شرح صفحات هشت تا سیزده-گزارش مرجع انتظامی درباره اقاریر اولیه متهم-به شرح صفحه هفده- و نیز صفحه بیست-مجموع اظهارات طرفین و وکلای آنها در مراحل مختلف رسیدگی ،نتیجه بررسی های کارشناس رسمی دادگستری در پنج برگ که درنهایت مبلغ یک میلیارد و دویست و هشتاد و پنج میلیون و هفتاد هزار ریال برداشت غیرقانونی از ناحیه مرتکب را به اثبات می رساند، و در مقام عمل اساس و بررسی های کارشناسی و مستندات آن و نیز نتیجه اعلامی مصون از خدشه و ایراد باقی مانده و با نتایج حاصل از سایر تحقیقات و بررسی های قضائی و واقعیات بدست آمده انطباق دارد، دفاع وکلای متهم درباره تزلزل در ارکان تحقق بزه ازجمله اینکه وظیفه سازمانی محول شده به متهم مسئولیت امور استخدامی شرکت بوده لذا عنصر سپردن محقق نیست، یا اقرار وی نزد مرجع انتظامی مخدوش بوده و…به نظر دادگاه پذیرفتنی نیست، چراکه تحلیل عمل بزهکارانه در صدور رأی و ابتناء آن بر دلایل قضائی به شرح پیش گفته، به وضوح مؤید احراز بزه و انتساب آن می باشد، چه اینکه از لحظه موجودیت وجوه در حساب متهم، ید وی، درقبال آنها، وصفی جز “امانی” نمی تواند داشته باشد، و اگر تصور کنیم این وجوه به اشتباه در حساب وی واریز شده، باز معنای مورد نظر قانون از “سپردن” محقق است، وانگهی در دفعات متعدد، وی به جای “استرداد” این وجوه، نسبت به تصاحب آنها و استعمال و استفاده از آنها مبادرت کرده است، (رکن مادی) پر واضح است که این عملکرد وی با اضرار صاحب مال همراه بوده، که سوء نیت خاص مرتکب را به اثبات می رساند، بعلاوه” بناء” بر استرداد، از زمان تحقق “ید امانی” به مثابه غاصب، تکلیف وضعی به رد، موجد “بناء طرفین به استرداد” حتی از دیدگاه ضمانات قهری است، بنابه مراتب با احراز بزهکاری نامبرده به استنادماده674قانون مجازات اسلامی مصوب75، وی را به تحمل شش ماه حبس تعزیری(درجه7) محکوم می کند، لازم به ذکر است دراین پرونده آقایان م. س. و م. ع. وکالت شاکی، و عبدالله شیخ زاده به همراه الف. امانی وکالت آقای متهم را بعهده داشته اند، این رأی حضوری و ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در دادگاههای محترم تجدیدنظراستان تهران است.
رئیس شعبه1079دادگاه کیفری دو تهران-جواد بالاخانی طالش

دکتر سبحان فتح الهی

دکتر سبحان فتح اللهی

خواننده عزیز سلام !

من از گروه وکلای حق وران در خدمت شما هستم..

چنانچه کارمندی مسئول تهیه سیاهه و ارائه آن به بانک جهت واریز حقوق و مزایای پرسنل باشد و به ناحق نام خود را در این ردیف به بانک ارائه و مبالغی دریافت نماید، عمل وی مصداق بزه خیانت در امانت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از وکیل متخصص کمک بگیرید.

 رای دادگاه تجدیدنظر

در خصوص تجدیدنظرخواهی آقای ح. م.ف. نسبت به شماره 327 – 94/4/29 صادره از شعبه 1079 دادگاه کیفری دو تهران که به موجب آن معترض به اتهام خیانت در امانت به شش ماه حبس محکوم گردیده است با بررسی اوراق و محتویات پرونده و مطالعه لایحه تجدیدنظرخواهی و استماع اظهارات تجدیدنظرخواه در جلسه دادرسی این مرجع که مشروح دفاع و اعتراض را طی لایحه ای ارائه نمود در این مرحله اعتراض موجه و موثریکه منطبق با شقوق مندرج در ماده 434 قانون آیین دادرسی کیفری باشد و موجبات فسخ رای صادره را فراهم نماید به عمل نیامده است و از حیث رعایت تشریفات قانونی و مبانی استنباط و توجه به مستندات دادنامه مستدل صادره اشکال موثری ندارد لذا با رد درخواست تجدیدنظرخواهی دادنامه تجدیدنظرخواسته تائید می گردد این رای قطعی است.
شعبه 20 دادگاه تجدیدنظر استان تهران – رئیس و مستشار
رضا آروین – سیدصادق نبوی لاریمی

مشاوره حقوقی تلفنی

یکی از خدمات گروه وکلای حق وران ، ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی می باشد.  با توجه به شلوغی شهرها امروزه دیگر نیازی به طی مسیر طولانی و یا ساعت ها انتظار  برای دریافت خدمات مشاوره حقوقی همچون گذشته نیست ، بلکه شما می توانید به راحتی با رزرو یک مشاوره تلفنی از وکلای پایه یک دادگستری تهران از خدمات مشاوره تخصصی حقوقی بهره مند شوید.

خدمات رایگان ما برای همه

آیا میدانید گروه وکلای حق وران خدمات مشاوره رایگان ارائه نموده است ؟

گروه وکلای حق وران به منظور ارائه خدمات عمومی گسترده برای همه ی مردم با توان های مالی مختلف و به منظور ارائه راهنمایی موثر ، اقدام به ارائه مشاوره رایگان حقوقی نموده است.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان کافی است که در فرم زیر سوال خود را بپرسید  و سپس در قسمت مشاوره افلاین پاسخ سوالات خود و دیگران را ببینید.

گروه وکلای حق وران با همکاری  جمعی از وکیل خوب تهران به صورت تخصصی اقدام به ارائه خدمات در زمینه های زیر می نماید :

وکیل قاچاق کالا و ارز، وکیل شرب خمر، وکیل رابطه نامشروع، وکیل ارث ، وکیل جرایم اینترنتی، وکیل پیش فروش آپارتمان، وکیل مالیات، وکیل ملکی وکیل خانواده ؛ وکیل شهرداری ، وکیل تجاوز جنسی ، وکیل سقط جنین ، وکیل جرایم پزشکی ، وکیل سرقفلی ، وکیل جعل ، وکیل فروش مال غیر ، وکیل وقف

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس در ۲۴ ساعت شبانه روز : 09129426674

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید: haghvaran

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *