نمونه رای مطالبه چک در فرض صدور چک جایگزین

تعویض و جابه جایی چک، تبدیل تعهد محسوب می شود و درصورت عدم استرداد چک اولیه، وجه آن قابل مطالبه نخواهد بود.

 رای شعبه بدوی

در خصوص دادخواست آقای ب. ب. با وکالت خانم ف. ف. به طرفیت آقای م. س. با وکالت خانم ز. ش. به خواسته مطالبه وجه به مبلغ 000-000-200 ریال با این توضیح که اظهار نموده است خوانده به موجب تعداد یک فقره چک به شماره 11000-94/7/1 عهده بانک کشاورزی شعبه دستجرد قم به مبلغ خواسته فوق به خواهان بدهکار بوده و علیرغم مراجعات مکرر حاضر به پرداخت دین خود نمی باشند خوانده نیز در جلسه رسیدگی حضور داشته و اظهار نموده که بواسطه بدهی پدر خانمم چهار فقره چک به خواهان دارم که سه فقره پاس شد و برای آخرین چک یک چک دیگر به مبلغ 000-000-250 ریال دادم که آن را به من اعاده نکرد وچک را برگشت زده در نهایت دادگاه با عنایت به وجود اصل چک در ید خواهان و گواهی عدم پرداخت صادره از بانک محال علیه که انطباق امضا صادرکننده با صاحب حساب را گواهی نموده است خواسته خواهان را صحیح تشخیص داده و مستنداً به مواد 198و515 و 519و522 قانون آئین دادرسی مدنی و تبصره الحاقی به ماده 2 قانون صدور چک حکم به محکومیت خوانده به پرداخت مبلغ000-000-200 ریال بابت اصل خواسته و پرداخت مبلغ000-400-6 ریال بابت هزینه های دادرسی و پرداخت خسارت تاخیر تادیه از تاریخ سر رسید چک لغایت زمان اجرای حکم بر اساس شاخص اعلامی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و پرداخت مبلغ 000-600-6ریال بابت حق الوکاله وکیل صادر و اعلام می نماید . رای صادره حضوری و ظرف 20 روز پس از ابلاغ قابل تجدبدنظرخواهی در محاکم محترم تجدیدنظر استان تهران می باشد.

دکتر زینب جنیدی مقدم

خواننده عزیز سلام !

من از گروه وکلای حق وران در خدمت شما هستم..

اگر چکی را با چک دیگری عوض نموده باشید امکان مطالبه هر دو چک وجود ندارد زیرا تبدیل عهد صورت گرفته است. ولی باید دقت داشته باشید که بتوانید این موضوع را در دادگاه اثبات نمایید.

رأی شعبه تجدیدنظر استان تهران

در خصوص تجدیدنظرخواهی آقای م. س. فرزند م. بطرفیت آقای ب. ب. فرزند خ. با وکالت خانم ف. ف. نسبت به دادنامه شماره 940001568 مورخ 94/11/26 صادره از شعبه 125 دادگاه حقوقی تهران که بموجب آن حکم به محکومیت تجدیدنظرخواه به پرداخت وجه یک فقره چک به شماره 11000 مورخ 94/07/01 به مبلغ دویست میلیون ریال به انضمام خسارات دادرسی و تأخیر تأدیه صادر گردیده است با توجه به محتویات واوراق پرونده و لایحه تجدیدنظرخواهی و تبادل لایحه انجام یافته و دفاعیات تجدیدنظرخواه در تمامی مراحل رسیدگی بدوی و تجدیدنظر مبنی بر اینکه در خصوص چک متنازع فیه یک فقره چک دیگر تحت شماره 012626 مورخ 96/09/15 عهده بانک گشاورزی دستجرد قم به تجدیدنظرخوانده صادر و تحویل نموده و بنا بوده که چک مستند دعوی بوی مسترد گرد توجهاً به عدم انکار تجدیدنظرخوانده نسبت به دریافت چک موصوف و تصریح عبارت «بابت چک کشاورزی»; شماره 11000 لایحه دستجرد قم در متن چک شماره 012626 که حکایت از تعویض و جابه جایی چک و تبدیل تعهد داشته و عنایتاً به عدم انکار تجدیدنظرخوانده نسبت به دریافت چک شماره 012626 و ادعای اینکه چک موصوف بجای چک مورخ 94/06/01 تحویل و معاوضه شده است که متکی به هیچگونه دلیل نبوده لذا دادگاه بنا به مراتب یاد شده تجدیدنظرخواهی نامبرده را وارد تشخیص و منطبق با مدلول ماده 348 قانون آئین دادرسی مدنی دادگاههای عمومی و انقلاب تلقی و مستنداً به مواد 2 و 358 و 365 قانون یاد شده ضمن نقض دادنامه معترض عنه حکم به بی حقی خواهان بدوی صادر و اعلام می نماید رأی صادره قطعی است.

مشاوره حقوقی تلفنی

یکی از خدمات گروه وکلای حق وران ، ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی می باشد.  با توجه به شلوغی شهرها امروزه دیگر نیازی به طی مسیر طولانی و یا ساعت ها انتظار  برای دریافت خدمات مشاوره حقوقی همچون گذشته نیست ، بلکه شما می توانید به راحتی با رزرو یک مشاوره تلفنی از وکلای پایه یک دادگستری تهران از خدمات مشاوره تخصصی حقوقی بهره مند شوید.

خدمات رایگان ما برای همه

آیا میدانید گروه وکلای حق وران خدمات مشاوره رایگان ارائه نموده است ؟

گروه وکلای حق وران به منظور ارائه خدمات عمومی گسترده برای همه ی مردم با توان های مالی مختلف و به منظور ارائه راهنمایی موثر ، اقدام به ارائه مشاوره رایگان حقوقی نموده است.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان کافی است که در فرم زیر سوال خود را بپرسید  و سپس در قسمت مشاوره افلاین پاسخ سوالات خود و دیگران را ببینید.

گروه وکلای حق وران با همکاری  جمعی از وکیل خوب تهران به صورت تخصصی اقدام به ارائه خدمات در زمینه های زیر می نماید :

وکیل قاچاق کالا و ارز، وکیل شرب خمر، وکیل رابطه نامشروع، وکیل ارث ، وکیل جرایم اینترنتی، وکیل پیش فروش آپارتمان، وکیل مالیات، وکیل ملکی وکیل خانواده ؛ وکیل شهرداری ، وکیل تجاوز جنسی ، وکیل سقط جنین ، وکیل جرایم پزشکی ، وکیل سرقفلی ، وکیل جعل ، وکیل فروش مال غیر ، وکیل وقف

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس در ۲۴ ساعت شبانه روز : 09129426674

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید: haghvaran

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *