نمونه رای مطالبه نفقه گذشته در فرض محکومیت زوجه به تمکین

مطالبه ی نفقه ی گذشته ی زن امکان پذیر است ؛ اثر حکم اثبات عدم تمکین مربوط به آینده می باشد و به نفقه ی گذشته تسری نمی یابد. در نتیجه زن می تواند نسبت به دریافت نفقه ی گذشته ی خود اقدام نماید.

 رای شعبه بدوی

درخصوص دعوی خانم ر. رضایی به طرفیت آقای م. رضایی به خواسته مطالبه نفقه معوقه از تاریخ30 /2 /93 لغایت 30 /10 /93 مقوم به ماهانه 000 /000 /4 وجمعاً مبلغ 000 /000 /32 ریال با احتساب هزینه دادرسی بدین توضیح که خواهان با تقدیم دادخواست منعکس در پرونده مدعی شده است که خوانده همسر دائمی من است ولی به علت عدم پرداخت نفقه موجب عسر وجرح حقیر شده است لذا تقاضای صدور حکم بشرح خواسته را دارم و خوانده با وصف ابلاغ قانونی در جلسه دادگاه حضور نیافته وهیچگونه دفاعی در مقابل دعوی خواهان که موجب برائت ذمه خویش ورد دعوی خواهان باشد ارائه واقامه ننموده است لذا دادگاه با بررسی جمیع اوراق پرونده ضمن احراز رابطه زوجیت واستقرار کنونی آن میان مشارالیها وتکلیف زوج بر پرداخت نفقه زوجه دائمی وعدم ارائه دلیل از سوی زوج بر برائت ذمه خویش دعوی خواهان را وارد و ثابت تشخیص ومستنداً به مواد 1102 و1106 و1111 قانون مدنی و مواد198-515-519-520 ق آ دم حکم به محکومیت خوانده بپرداخت مبلغ 000 /000 /32 ریال به عنوان اصل خواسته و بپرداخت مبلغ000 /000 /1 ریال به عنوان هزینه دادرسی در حق خواهان صادر واعلام می نماید رای صادره حضوری ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم محترم تجدیدنظر استان تهران میباشد.

سمانه آئینه

خواننده عزیز سلام !

من از گروه وکلای حق وران در خدمت شما هستم..

براساس قانون مدنی نفقه ی زن نسبت به نفقه ی سایر افراد واجب النفقه دارای امتیازاتی می باشد که از جمله ی آن می تواند به قابلیت مطالبه نفقه گذشته اشاره کرد. در فرض اثبات عدم تمکین زن توسط زوج ، از انجایی که اصل بر تمکین می باشد نفقه ی گذشته باید پرداخت گردد و در صورت اثبات می توان از پرداخت نفقه ی حال و آینده امتناع نمود.

رأی شعبه تجدیدنظر استان تهران

درخصوص دادخواست تجدیدنظرخواهی م. رضایی بطرفیت ر. رضایی نسبت به دادنامه شماره 1147-94/6/10 درپرونده کلاسه 00723-صادره ازشعبه هفتم دادگاه عمومی حقوقی شهریار که به موجب آن حکم به محکومیت تجدیدنظرخواه به پرداخت مبلغ32/000/000به عنوان خواسته و پرداخت مبلغ 1/000/000ریال به عنوان هزینه دادرسی صادرگردیده نظربه اینکه درتاریخ 94/6/7 تجدیدنظرخوانده درجلسه دادگاه حضور یافته وتجدیدنظرخواه حضور نیافته وزوج بیان داشت زوج محکومیت به تمکین یافته و ملاحظه دادنامه 00741-94/4/15 که دلالت محکومیت زوجه به تمکین داشته و آنچه درپرونده ملاحظه میشود که زوجه مطالبه نفقه ازتاریخ 93/2/30تاتاریخ 93/10/30 رامطالبه نموده است ومحکومیت نسبت به آینده می باشد وآثار محکومیت به تمکین به گذشته تسری نداشته لذا ایراد تجدیدنظرخواهی وارد ندانسته و به هیچیک ازشقوق ماده 348 قانون آیین دادرسی مدنی منطبق نمی باشد مستندا به ماده 358 قانون آیین دادرسی مدنی نیز رد دادخواست تجدیدنظرخواه دادنامه تجدیدنظرخواسته عینا تایید میگردد.

   

مشاوره حقوقی تلفنی

یکی از خدمات گروه وکلای حق وران ، ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی می باشد.  با توجه به شلوغی شهرها امروزه دیگر نیازی به طی مسیر طولانی و یا ساعت ها انتظار  برای دریافت خدمات مشاوره حقوقی همچون گذشته نیست ، بلکه شما می توانید به راحتی با رزرو یک مشاوره تلفنی از وکلای پایه یک دادگستری تهران از خدمات مشاوره تخصصی حقوقی بهره مند شوید.

خدمات رایگان ما برای همه

آیا میدانید گروه وکلای حق وران خدمات مشاوره رایگان ارائه نموده است ؟

گروه وکلای حق وران به منظور ارائه خدمات عمومی گسترده برای همه ی مردم با توان های مالی مختلف و به منظور ارائه راهنمایی موثر ، اقدام به ارائه مشاوره رایگان حقوقی نموده است.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان کافی است که در فرم زیر سوال خود را بپرسید  و سپس در قسمت مشاوره افلاین پاسخ سوالات خود و دیگران را ببینید.

گروه وکلای حق وران با همکاری  جمعی از وکیل خوب تهران به صورت تخصصی اقدام به ارائه خدمات در زمینه های زیر می نماید :

وکیل قاچاق کالا و ارز، وکیل شرب خمر، وکیل رابطه نامشروع، وکیل ارث ، وکیل جرایم اینترنتی، وکیل پیش فروش آپارتمان، وکیل مالیات، وکیل ملکی وکیل خانواده ؛ وکیل شهرداری ، وکیل تجاوز جنسی ، وکیل سقط جنین ، وکیل جرایم پزشکی ، وکیل سرقفلی ، وکیل جعل ، وکیل فروش مال غیر ، وکیل وقف

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس در ۲۴ ساعت شبانه روز : 09129426674

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید: haghvaran

منیره شفیعیمشاهده نوشته ها

Avatar for منیره شفیعی

من منیره شفیعی با بیش از 4 سال سابقه، نویسنده گروه وکلای حق وران هستم . این مقاله توسط گروه وکلای حق وران، تشکیل شده از وکلای حرفه ای و پایه یک دادگستری با سالها تجربه ، تحریر و نظارت شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای شما گردآوری شده است. در صورتی که شما سوالات مشابه دارید ، پائین همین پست بپرسید تا مطلب مورد نظر شما گردآوری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *