تخریب عمدی قفل و درب به عنوان مقدمه بزه سرقت

یکی از سوالاتی که در سرقت مطرح میشه این هست که آیا تخریب های صورت گرفته برای سرقت، مجازات جداگانه ای دارد و جرم مجزایی محسوب می شود؟

باید گفت خیر زیرا آنها مقدمات جرم سرقت هستند و چون جرم مجزایی به حساب نمی آیند لذا مجازات متفاوتی هم ندارد.

 رای شعبه بدوی

در خصوص اتهام آقایان 1- م. ن. 2- م. الف دائر بر مشارکت در ارتکاب 9 فقره سرقت طلاجات و لوازم منزل به شرح شکایت شکات، با عنایت به شکایت شکات، گزارش مرجع انتظامی، اقرار صریح و مقرون به واقع متهمین به شرح صفحات 4، 9، 14، 38، 44، 45، 47، 49، 50، 66، 67، 152 و 160 پرونده، کشف و ضبط برخی از اموال مسروقه از ید متهمان در هنگام دستگیری و در زمان ارتکاب سرقت، تشریح کیفیت ارتکاب سرقت از ناحیه متهمان، مفاد صورتجلسه شناسایی اماکنی که متهمان از آن سرقت نموده اند، دفاعیات بلاوجه اولیه متهم ردیف دوم مبنی بر اینکه شناخت و آشنایی با متهم ردیف اول نداشته در حالی که در مراحل تحقیق اعلام داشته که دایی متهم ردیف اول می باشد، و با وصف سوابق متعدد سرقت متهم ردیف دوم به شرح صفحه 160 پرونده با عنایت به مراتب مزبور، دادگاه بزه انتسابی را محرز و مسلم دانسته مستنداً به مواد 134، 656 و 667 از قانون مجازات اسلامی، هر یک از متهمین موصوف را به تحمل چهار سال حبس و تحمل 74 ضربه شلاق محکوم می نماید همچنین دادگاه متهمین موصوف را مشترکاً به رد مال و در صورت فقدان عین به رد مثل یا قیمت اموال مسروقه به شکات به شرح ذیل محکوم می نماید 1- دو عدد زنجیر طلا، دستبند گل، آویز شمش، دو جفت گوشواره، سه حلقه انگشتر، دو عدد سکه پارسیان، آویز عقیق، یک حلقه انگشتر بچه گانه، زنجیر با سنگ سیاه، سه عدد دستبند نقره، زنجیر نقره، انگشتر نقره، انگشتر شرف الشمس، بدلیجات شامل گوشواره، زنجیر دستبند، انگشتر، پابند، النگو، زنجیر مروارید، ساعت نقره، ساعت، ماشین اصلاح فیلیپس به آقای م. ک. که ارزش اموال مسروقه یکصد و پنجاه میلیون ریال می باشد 2- یک دستگاه لپ تاپ، دوربین نوکیا، دستبند طلا، کیف چرمی، انگشتر، ساعت مچی، فندک و یک عدد شیشه عطر جمعاً به ارزش یکصدو سی میلیون ریال به آقای ب. خ.ن. 3- انگشتر فیروزه، انگشتر طلای سفید، سرویس برلیان شامل گوشواره، انگشتر، گردنبند آویز، گوشواره، آویز طلای زرد و وجه نقد که جمعاً به ارزش یکصد و پنجاه میلیون ریال می باشد به آقای ق. م. 4- یک دستگاه آیفون اف اف منزل به انضمام سه میلیون ریال وجه نقد به آقای ک. د. 5- دست بند طلا، زنجیر آویز برلیان، زنجیر با آویز زمرد، دو حلقه گوشواره با سنگ زمرد، سه عدد ساعت مچی، گوشواره، دست بند هفت رنگ مجموعاً به ارزش چهارصد میلیون ریال به آقای پ. ک 6- دو دستگاه دوربین عکاسی و فیلم برداری canon و Panasonic و سرقت مواد غذایی به آقای ح. ب. و خانم م. ش.ن. 7- پنج عدد سکه تمام بهار، چهار عدد ربع سکه، چهار عدد نیم سکه، آویز الیزابت، گوشواره، آویز زنجیر، دستبند، انگشتر، سرویس طلا و مبلغ بیست میلیون ریال وجه نقد به خانم م. ع. و ع.ر 8- گردنبند طلا، انگشتر جواهر جمعاً به ارزش یکصد میلیون ریال به انضمام سه میلیون ریال وجه نقد به خانم ط. ر.ق. در خصوص استرداد اموال به آقای الف. ب با وصف اینکه پس از دستگیری متهمین و کشف و ضبط اموال مسروقه، به شاکی مسترد شده اعمال ماده 667 از قانون مجازات اسلامی منتفی می باشد. در خصوص اتهام متهمین دائر بر تخریب عمدی، با وصف اینکه تخریب عمدی قفل و درب مقدمه ارتکاب بزه سرقت بوده و داری عنوان مجرمانه جداگانه ای نمی باشد رأی بر برائت صادر و اعلام می گردد. دادگاه در راستای تکمیل مجازات و در راستای ماده 23 از قانون مرقوم، محل تحمل حبس متهم م. ن. را زندان شهرستان بندرعباس و محل تحمل حبس متهم م. الف را زندان مرکزی زاهدان تعیین می نماید. رأی صادره حضوریست و ظرف مدت بیست روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی می باشد.

دکتر زینب جنیدی مقدم

خواننده عزیز سلام !

من از گروه وکلای حق وران در خدمت شما هستم..

در شکایت کیفری از سرقت تخریب اموال همچون قفل، درب، حفاظ و … جرم جداگانه ای به حساب نمی آید و همه ای این ها از مقدمات سرقت است. برای همین مجازات جداگانه ای هم نداره.

رأی شعبه تجدیدنظر استان تهران

درخصوص تجدیدنظر خواهی آقای م. ن. نسبت به دادنامه شماره 0398-960 مورخ 96/04/20 صادره از شعبه 1032 کیفری 2تهران صادر که به موجب آن به علت عدم رعایت مواعد قانونی اعتراض به دادنامه شماره 1323-940–‌94/12/18 صادره از شعبه مذکور که به اتهام 9 فقره سرقت مستوجب تعزیر به 4سال حبس و تحمل 74ضربه شلاق و رد اموال مسروقه بصورت مشارکتی با متهم دیگر پرونده در حق مالبخاتگان وتحمل زندان در زندان بندر عباس محکوم شده است دادگاه با بررسی و مداقه جامع اوراق و اسناد مندرج در پرونده و قطع نظر از اینکه دادگاه محترم بدوی نسبت به تعیین مجازات محکوم علیه رعایت مفاد ماده 134 قانون مجازات اسلامی ننموده است معذالک نظر به اینکه ایراد و اعتراض موجه و موثریکه موجبات نقض و بی اعتباری دادنامه معترض عنه را ایجاب نماید ابراز و اقامه نشده و از حیث رعایت تشریفات قانونی و مبانی استنباط و توجه به مستندات فاقد اشکال میباشد لذا با رد اعتراض وبا استناد به بند الف ماده 455 ق.آ.د.ک دادنامه تجدیدنظر خواسته تایید میگردد رای دادگاه قطعی است.

مشاوره حقوقی تلفنی

یکی از خدمات گروه وکلای حق وران ، ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی می باشد.  با توجه به شلوغی شهرها امروزه دیگر نیازی به طی مسیر طولانی و یا ساعت ها انتظار  برای دریافت خدمات مشاوره حقوقی همچون گذشته نیست ، بلکه شما می توانید به راحتی با رزرو یک مشاوره تلفنی از وکلای پایه یک دادگستری تهران از خدمات مشاوره تخصصی حقوقی بهره مند شوید.

خدمات رایگان ما برای همه

آیا میدانید گروه وکلای حق وران خدمات مشاوره رایگان ارائه نموده است ؟

گروه وکلای حق وران به منظور ارائه خدمات عمومی گسترده برای همه ی مردم با توان های مالی مختلف و به منظور ارائه راهنمایی موثر ، اقدام به ارائه مشاوره رایگان حقوقی نموده است.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان کافی است که در فرم زیر سوال خود را بپرسید  و سپس در قسمت مشاوره افلاین پاسخ سوالات خود و دیگران را ببینید.

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *