خلع ید

برای خلع ید در اموال غیر منقول باید دادخواست خود را به مراجع صالح ارائه دهید.


دکتر زینب جنیدی مقدم

خواننده عزیز سلام !

من از گروه وکلای حق وران در خدمت شما هستم..

زمانی که مال غیر منقول فردی در ید غاصبانه ی دیگری قرار می گیرد. به عبارت ساده تر زمانی که فردی در ملک دیگری ساکن می شود بدون اذن و رضایت مالک، در اینجا تصرف آن فرد غاصبانه است و مالک میتواند دادخواست خلع ید به مرجع صالح تقدیم نماید.

دادخواست خلع ید

برای دادخواست خلع ید دو نکته ضروری است:

  1. وجود سند ملکیت
  2. متصرف بودن فرد ثالث

بنابر این باید شما در این دادخواست فی الابتدا ثابت نمایید که ملکیت مال غیر منقول برای شماست و بهترین راه اثبات آن سند ملک است.

سپس باید اثبات نمایید که فرد ثالث حضور و تصرفش غاصبانه است و از روی حق و … نبوده است.

نمونه دادخواست خلع ید

  • در صورتی که شخصی به جز مالک که دارنده اجازه باشد در ملک مورد نظر تصرفی انجام دهد و یا اقدام به احداث بنایی کند در اولین قدم طی یک اظهارنامه قانونی به وی اعلام می شود که ملک مورد نظر را تخلیه کند. در صورتی که متصرف از تخلیه سر باز زند می توان اقدام به ارائه نمونه دادخواست خلع ید کرد.
  • تعیین دقیق خواسته و بهای آن بسیار مهم است که در این قسمت به طور کامل ویژگی های مربوط به خواسته و بهای آن درج شود.
  • در قسمت دلایل و مستندات درخواست خلع ید باید تصویر مصدق کارت ملی، تصویر مصدق سند مالکیت، تصویر اظهارنامه قانونی ارسال شده و گواهی ابلاغ، تصویر استشهادیه شهود، درخواست استعلام ثبتی، درخواست ارجاع به کارشناس و معاینه محل وجود داشته باشد.
  • سپس دفاتر خدمات قضایی، باید مبلغ میزان خواسته را بررسی کنند. اگر مبلغ میزان خواسته کمتر از بیست میلیون تومان باشد آن را به شورای حل اختلاف ارجاع می دهند. اما اگر مبلغ میزان خواسته بیشتر از بیست میلیون تومان باشد، دادخواست  برای رسیدگی به دادگاه ارسال می شود.
  • به همین مناسبت در این قسمت قصد داریم برای آشنایی مخاطبان محترم ، یک نمونه دادخواست خلع ید را ارائه نموده و فایل این نمونه دادخواست برای دانلود در انتهای مقاله درج شده است.
نمونه دادخواست

باسمه تعالی

ریاست محترم دادگاه های عمومی شهرستان …..

با سلام؛

به استحضار می رساند اینجانب………به کد ملی……..به موجب سند رسمی مالکیت (پیوست شماره 1) مالک شش دانگ عرصه و اعیان ملک واقع در ………. به پلاک ثبتی ……… می باشد. تمامی ملک مورد نظر در تصرف آقای…….. می باشد. خوانده بدون هیچ گونه قرارداد و اخذ مجوز از من و نیز بدون مجوز قانونی ملک مورد نظر را تصرف کرده اند که بدینوسیله تقاضای صدور حکم به خلع ید از ایشان می شود.

بایدها و نبایدهای دادخواست  خلع ید

تفاوت خلع ید و تخلیه ید را بدانیم که دادخواست درستی ثبت نماییم.

  • دعوای خلع ید دعوای مالک است علیه متصرف غیر قانونی یا غاصب است در حالی که دعوای تخلیه ید در واقع ادعای مالک است علیه کسی که شروع تصرفات او با اذن مالک بوده ولی ادامه تصرفات وی بدون رضایت مالک است.

تفاوت خلع ید و تصرف عدوانی را بدانیم

  • همان طور که بیان شد دعوای خلع ید بر فرد متصرف غیر قانونی است در حالی که دعوای تصرف عدوانی در واقع هدف قانونگذار صرفنظر از مالکیت، حمایت از متصرف سابق است و سند مالکیت در دعوای تصرف عدوانی در فرض وجود اختلاف در سابقه تصرف  فقط اماره ای بر سبق تصرف محسوب می شود.

مشاوره حقوقی تلفنی

یکی از خدمات گروه وکلای حق وران ، ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی می باشد.  با توجه به شلوغی شهرها امروزه دیگر نیازی به طی مسیر طولانی و یا ساعت ها انتظار  برای دریافت خدمات مشاوره حقوقی همچون گذشته نیست ، بلکه شما می توانید به راحتی با رزرو یک مشاوره تلفنی از وکلای پایه یک دادگستری تهران از خدمات مشاوره تخصصی حقوقی بهره مند شوید.

خدمات رایگان ما برای همه

آیا میدانید گروه وکلای حق وران خدمات مشاوره رایگان ارائه نموده است ؟

گروه وکلای حق وران به منظور ارائه خدمات عمومی گسترده برای همه ی مردم با توان های مالی مختلف و به منظور ارائه راهنمایی موثر ، اقدام به ارائه مشاوره رایگان حقوقی نموده است.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان کافی است که در فرم زیر سوال خود را بپرسید  و سپس در قسمت مشاوره افلاین پاسخ سوالات خود و دیگران را ببینید.

گروه وکلای حق وران با همکاری  جمعی از وکیل خوب تهران به صورت تخصصی اقدام به ارائه خدمات در زمینه های زیر می نماید :

وکیل قاچاق کالا و ارز، وکیل شرب خمر، وکیل رابطه نامشروع، وکیل ارث ، وکیل جرایم اینترنتی، وکیل پیش فروش آپارتمان، وکیل مالیات، وکیل ملکی وکیل خانواده ؛ وکیل شهرداری ، وکیل تجاوز جنسی ، وکیل سقط جنین ، وکیل جرایم پزشکی ، وکیل سرقفلی ، وکیل جعل ، وکیل فروش مال غیر ، وکیل وقف

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس در ۲۴ ساعت شبانه روز : 09129426674

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید: haghvaran

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *