خیانت در تقسیم ارث 1

خیانت در تقسیم ارث یکی از مسائلی ست که ممکن است بین وراث اتفاق بیفتد و از طرق مختلف مانند خیانت در حق ورثای محجور و غیر رشید، تصاحب اجباری، تلف کردن یا گم کردن مال و یا خیانت در هنگام فروش مشارکتی اتفاق می افتد.

مجازات خیانت در تقسیم ارث از مجازات شش ماه تا یکسال حبس گرفته و در صورتی که خیانت کننده قیم ورثه باشد این مجازات به 3 تا 7 سال نیز افزایش می یابد.

وارثین ی که به هر دلیلی بخواهند اقدام به اثبات خیانت نمایند؛ باید دارای ادله و اسناد و مدارک کافی در این خصوص باشند .

 

گروه وکلای حق وران
گروه وکلای حق وران

البته بهتر است که افراد درگیر در موضوع ارث با اگاهی و اموزش لازم نسبت به انجام مسائل مربوط به ارث اقدام کنند و یا از یک وکیل ارث متخصص بهره ببرند که دچار مشکلات این چنینی نشوند.

برای اینکه از کم و کیف کار مطلع شوید و بدانید که مدارک مورد نیاز و مراحل مورد نظر چگونه باید پیگیری شود پیشنهاد می کنیم از وکیل متخصص اقدام به اخذ مشاوره حقوقی نمایید؛ در همین راستا ۱۰ وکیل خوب تهران در مجموعه حق وران در حوزه تخصصی ارث و میراث تا پاسخگوی سوالات شما به صورت رایگان یا به صورت تماس تلفنی فوری و حتی آنلاین واتساپی می باشند.

شما با یک مشاوره فوری میتوانید به صفر تا صد و امور پی ببرید و شیوه های خیانت در تقسیم ارث مطلع شوید در ادامه همین مطلب هم ما به انواع روش های خیانت در تقسیم ارث می پردازیم.

روش های مختلف خیانت در تقسیم ارث

خیانت در تقسیم ارث به صورت فروش مال مشارکتی

زمانی اتفاق می افتد که یکی از ورثه به نمایندگی از طرف سایر وراث اقدام به واگذاری مالی مشارکتی کرده باشد.
مثلاً فروش منزل مسکونی سهم ورثه در صورتی که امکان واگذاری در اینگونه املاک امکان پذیر نمی باشد.

خیانت به وراث غیر رشید یا مهجور

این حالت زمانی اتفاق می افتد که یکی از ورثه ها به دلیل ضعف نفس؛ از دیگران سوء استفاده می کند. مثلاً وارثین غیر رشید یا محجور میباشند و نمی توانند در سهم ارث  خود دخل و تصرف کنند.بنابراین فرد  ، تحت عنوان قیم ، اقدام به دخل و  تصرف و در نهایت خیانت در تقسیم ارث می کند یا اینکه ممکن است با سوء استفاده از ماهیت سفید یا سفید مهر اقدام به خیانت در امانت نمایند.

تصاحب کردن

یکی دیگر از روش‌های ناجوانمردانه در تقسیم ارثیه تصاحب فروش؛ تملک مال یا گرو گذاشتن آن در مراجع مختلف می باشد که به نوعی خیانت محسوب می شود.

استعمال کردن و مصرف کردن از سهم ارث تمامی وارثین

برخی اوقات سهم الارث افراد مصرفی می باشد .مثلا محصولات کشاورزی یک زمین کشاورزی یا هر چیز دیگری که یکی از ورثه ها بدون اجازه سایر وارثین به تنهایی از آن استفاده کنند.

تلف کردن مال

تلف کردن مال به نوعی خیانت در سهم الارث سایر وارثین می باشد و زمانی اتفاق می افتد که یکی از ورثه یا چند نفر از ورثه مالی را که در اختیار دارد از عمد یا غیرعمد از بین ببرند.

گم کردن مال یا مخفی کردن مال

یکی دیگر از روش های خیانت کردن ورثه نسبت به یکدیگر پنهان کردن مال و اموال موروثی میباشد در واقع امکان دسترسی به مال را برای سایر وراث غیر ممکن میکند؛ بنابراین مخفی کردن مال مصداق بارز مفقود کردن آن می باشد.

بر اساس تمامی موارد مذکور چنانچه همه موارد توسط ورثه های معترض در خصوص خیانت در نحوه تقسیم ارث اثبات شود؛ مشمول مجازات جرم خیانت در امانت ارثیه خواهد بود.

برای اثبات نیازمند دلایل موثق می باشد که در ادامه به این دلایل به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

نحوه اثبات خیانت در تقسیم سهم الارث سایر ورثه

برای این منظور شما می توانید به عنوان شاهد از چند نفر کمک بگیرید.

همچنین گاهی ورثه های متخلف در صورتی که به جرم خود اقرار کنند می تواند دلیل بر اثبات جرم خیانت باشد.

البته در این مورد کمتر پیش آمده که هم چنین اتفاقی بیفتد؛ اما گاهی به دلیل شواهد و قراین مختلف قاضی با وجود مدارک و اسناد و اظهاراتی که از طرفین دعوا می شنود می تواند حکم مخصوص در خصوص خیانت در امانت را صادر کند بنابراین به قانون اعتماد کنید.

خیانت در تقسیم ارث 2

آیا می دانید جرم خیانت در تقصیر سهم الارث ورثه چیست؟

چنانچه خیانت در تقسیم سهم الارث هر یک از ورثه محرز شود؛ قانونگذار مجازات هایی را برای مرتکب یا مرتکبین لحاظ کرده است.

در بهترین حالت محکوم باید اقدام به جبران خسارت کند.

همچنین باید از شش ماه تا یک سال حبس را تحمل کند

مجازات مرتکب جرم خیانت در امانت زمانی اضافه خواهد شد که وی قیم ورثه باشد؛ در این حالت مجازات مرتکب مازاد بر جبران خسارت مالی ۳ تا ۷ سال حبس می باشد.

ضمن اینکه از نظر معنوی نیز باید پاسخگویی وجدان خود نیز باشد

نکته

جرم خیانت در تقسیم سهم ارث ورثه یک جرم آنی می باشد؛ ضمن اینکه خیانت در امانت ارث جزو جرایم غیر قابل گذشت است و حتی اگر شاکی از حق خود بگذرد قانونگذار از لحاظ جنبه عمومی ،جرم مرتکب را پیگیری خواهد کرد. ولی با رضایت شاکی ،مجازات مجرم کاهش پیدا می کند.

نحوه پیشگیری از خیانت در تقسیم ارث

خیانت در تقسیم ارث، باعث آسیب به حقوق وارثان، ناعدالتی در تقسیم ارث و افزایش فاصله اجتماعی است. به منظور پیشگیری از خیانت، راهکارهای اصولی و قانونی زیر را می‌توان ارائه کرد:

1. تعیین دقیق شرایط و قوانین تقسیم ارث:

برای جلوگیری از خیانت مهم است که شرایط و قوانین مربوط به تقسیم ارث به صورت دقیق و مشخص تعیین شود. این شرایط باید اعمال چیزی جز قوانین حقوقی نباشد.

2. بررسی دقیق وضعیت اقتصادی وارثان:

برای پیشگیری از خیانت در تقسیم ارث، مهم است که وضعیت اقتصادی وارثان به دقت بررسی شود. در صورتی که وارثان به نحو کافی آگاهی نداشته باشند، این امر می‌تواند زمینه‌ساز خیانت شود.

3. تعیین نیروی قضایی قوی:

برای جلوگیری از خیانت، مهم است که افراد از طریق وکیل  ارث و مراجع قضایی اقدام کنن. این اقدام باعث می‌شود که افراد دیگر هم به خطایابی و پاسداشت قانونی توجه کنند.

4. تأکید بر آموزش و پژوهش در حوزه حقوق و ارث:

برای پیشگیری از خیانت در تقسیم ارث، ضرورت است که افراد مختلف آموزش و پژوهش در حوزه حقوق و ارث را دنبال کنند. این اقدام باعث می‌شود که افراد بیشتری به آگاهی و اطلاعات لازم برای مقابله با خیانت  دست یابند.

5. تعیین مراجع صالح برای رسیدگی به تخلفات:

برای پیشگیری از خیانت در تقسیم ارث، مهم است که مراجع صالح برای رسیدگی به تخلفات موجود تعیین شود. این مراجع باید قادر به انجام تحقیقات دقیق و صحیح درباره این تخلفات باشند و ضمن حفظ حقوق وارثان، افراد متخلف را به جرم خود محکوم کنند.

با توجه به اینکه خیانت عواقب منفی برای وارثان و جامعه دارد، لازم است که همه افراد به خوبی آگاه از نکات قانونی، مالی و اجتماعی مربوط به تقسیم ارث باشند و در صورت لزوم با مشاوره‌ی حقوقی، باید دست به اقدام بزنند.

6. استفاده از پلتفرم‌های الکترونیکی جهت تقسیم ارث:

در حال حاضر پلتفرم‌های الکترونیکی مختلفی برای تقسیم ارث وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان به راحتی تقسیم ارث را به صورت شفاف و قانونی انجام داد. استفاده از این پلتفرم‌ها می‌تواند از وقوع خیانت در تقسیم ارث جلوگیری کند.

7. ارائه آموزش‌های حقوقی و ارثی برای افراد تحت پوشش:

یکی از راهکارهای مؤثر در پیشگیری از خیانت ارائه آموزش‌های حقوقی و ارثی برای افراد تحت پوشش است. در سطح خانواده، ارائه آموزش‌های مربوط به قوانین حقوقی و ارثی به وارثان می‌تواند از وقوع خیانت جلوگیری کند.

8. اصلاح قانون:

در صورت لزوم، قوانین مربوط به تقسیم ارث باید اصلاح شوند تا تلاش برای پیشگیری از خیانت در تقسیم ارث با دقت بیشتری انجام شود. اصلاح قانون می‌تواند باعث مسئولیت‌پذیری بیشتر و سازماندهی بهتر حکومت‌ها در این زمینه شود.

با توجه به اینکه خیانت یکی از عواملی است که منجر به نابودی روابط خانوادگی، عدالت ناشی از تقسیم ارث و حتی افزایش فاصله اجتماعی می‌شود، لازم است که برای پیشگیری از وقوع آن، تلاش بیشتری صورت گیرد. استفاده از راهکارهای حقوقی و قانونی مذکور در بالا می‌تواند به جلوگیری از خیانت  کمک کند و در نهایت به حفظ عدالت و رعایت حقوق وارثان منجر شود.

 

گروه وکلای حق وران

 

 

مشاوره های آنلاین

باده وکیل خوب تهران در مجموعه حق وران در ۲۴ ساعت شبانه روز توسط بهترین وکلای حوزه‌های تخصصی شامل:

وکیل قاچاق کالا و ارز ؛وکیل ارز دیجیتال؛وکیل ملکی؛ وکیل مالیات ؛ وکیل ارث ، وکیل شرب خمر ؛ وکیل رابطه نامشروع ؛ وکیل جرایم اینترنتی ؛ وکیل تجاوز جنسی؛ وکیل پیش فروش آپارتمان ؛وکیل خانواده ؛وکیل شهرداری و وکیل سرقفلی و وکیل جرایم پزشکی

 

اطلاعات بیشتر: 09129426674 و 09357874667 

منیره شفیعیمشاهده نوشته ها

Avatar for منیره شفیعی

من منیره شفیعی با بیش از 4 سال سابقه، نویسنده گروه وکلای حق وران هستم . این مقاله توسط گروه وکلای حق وران، تشکیل شده از وکلای حرفه ای و پایه یک دادگستری با سالها تجربه ، تحریر و نظارت شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای شما گردآوری شده است. در صورتی که شما سوالات مشابه دارید ، پائین همین پست بپرسید تا مطلب مورد نظر شما گردآوری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *