وکیل دعاوی شهرداری

تماس با وکیل دعاوی شهرداری: 09129426674


5/5 - (2 امتیاز)

وکیل دعاوی شهرداری (Municipal litigation lawyer) یکی از مهمترین مراجع تخصصی جهت رسیدگی به دعاوی مختلف اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد.وکیل شهرداری حوزه های تخصصی زیادی اعم از ملکی ؛قراردادها؛ دعاوی عمومی؛ مطالبات ؛خسارات ؛تملک اراضی و کمیسیون های شهرداری و موارد بیشماری دیگر را مورد بررسی و پیگیری قرار می دهد.ده وکیل خوب تهران جزو بهترین وکلای دعاوی شهرداری های تهران در مناطق 22 گانه می باشند.در ادامه ضمن معرفی بهترین وکلای شهرداری به مهمترین وظایف وکیل دعاوی شهرداری در دایره اختیارات وکیل خواهیم پرداخت.

بهترین وکیل دعاوی شهرداری

شماره تلفن وکیل شهرداری

بهترین وکیل شهرداری تهران

بهترین وکیل شهرداری تهران تمام چم وخم دعاوی شهرداری آشناست و بر اساس تخصص و تسلط ایکه بعد از دعاوی شهرداری دارند می تواند در جایگاه وکیل مدافع از حقوق شهروندان محافظت کند چراکه در این گونه دعاوی یک طرف از دعاوی شهرداری و طرف دیگر شهروندان می باشند بنابراین باید به صورت کامل عدالت برقرار شود.

وکیل تخصصی دعاوی شهرداری

یکی از سازمان های عمومی کشور شهرداری می باشد که برای رسیدگی به شکایت ها از نحوه تصمیمات و اقدامات این مجموعه دولتی شما می‌توانید به دیوان عدالت اداری مراجعه کنید. متاسفانه به دلیل پیچیدگی های قوانین شهرداری عملاً در اکثر موارد افراد ممکن است به دلیل عدم آگاهی با قوانین مربوطه به حقوق خود نرسند. شما دعاوی مربوط به شورای اسلامی شهر؛ شورای عالی شهرسازی و معماری کمیسیون ماده ۵ ؛شکایت از طرح تفصیلی ماده ۱۰۰ ماده ۷۷ و غیره که جزو دعاوی مکرر شهرداری می باشد از طریق مراجع قانونی پیگیری کنیم تسلط وکیل شهرداری میتواند به کمک شما بیاید تا از حقوق خود به خوبی دفاع کنید.

چرا به وکیل تخصصی دعاوی شهرداری نیاز داریم ؟

از زمانی که شهرداری ها وظایف خود و قوانین و مقررات شهری را تحت کنترل قرار داده اند و حقوق شهروندی و شهرنشینی ایجاد شده است؛ سازمانهای متولی شهر اعم از اداره جات و شهرداری وظایف سنگین تری را بر عهده دارند. اما ممکن است در این بین اختلافات و تعارضات ای بین شهرداری و اشخاص نمایان شود. بر همین اساس وکیل تخصصی دعاوی شهرداری با تسلط بر قوانین شهرداری و روند پیگیری و نحوه رسیدگی به این گونه از دعاوی سرعت عمل بیشتری را به آن خواهد بخشید .برای این منظور شما می توانید به همراه وکیل دعاوی و شکایات در دیوان عدالت اداری قوانین و پیچیدگی‌های دعاوی شهرداری فائق شوید. شما می توانید کلیه دعاوی مربوط به شهرداری را در دیوان عدالت اداری و دادگاه های حقوقی کشور پیگیری کنید.

 حوزه‌های تخصصی وکیل دعاوی شهرداری

وکیل دعاوی شهرداری

برای اینکه بتوانیم حوزه‌های تخصصی وکیل دعاوی شهرداری را بهتر معرفی کنیم؛ در ابتدا میتوانیم مراجع رسیدگی به این دعاوی را معرفی کنیم.تا شناخت بهتری از دعاوی و نحوه رسیدگی آن داشته باشیم.بهتر است بدانید که تعاونی شهرداری حوزه‌های تخصصی زیادی را در بر دارد.لذا مراجع مختلفی هم برای رسیدگی به آن در نظر گرفته شده است.در ابتدا بهتر است به معرفی این مراجع بپردازیم و سپس حوزه‌های تخصصی وکلای دعاوی شهرداری را مشخص کنیم.

دیوان عدالت اداری

 دادگاه های حقوقی

 دادگاه ها و دادسرای کیفری

دعاوی شهرداری که در دیوان عدالت اداری پیگیری می‌شود.

وکیل دعاوی شهرداری
رسیدگی به رای کمیسیون مشاغل مزاحم شکایت از کمیسیون ماده ۷۷ شهرداری  اعتراض به کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری
واخواست و اعتراض به تملک غیرمجاز اراضی توسط شهرداری تعرض از مصوبات کمیسیون ماده ۵ پیگیری رای کمیسیون باغات شهرداری یا کمیسیون ماده
پیگیری تخلفات ناشی از عملکرد شهرداری ابطال سند تملک اراضی عدم صدور پروانه ساختمان دعوای احراز وقوع تخلف شهرداری

یکی از مهمترین دغدغه ها و وظایف شهرداری رسیدگی و پیگیری به مشاغل مزاحم میباشد؛ که باعث ایجاد آلایندگی محیطی اعم از بهداشتی؛ تولید سر و صدا یا ایجاد آلایندگی های شیمیایی ؛فیزیکی؛ بصری و بیولوژیکی در محیط ایجاد کند را مورد بررسی قرار خواهد داد.چرا که تمامی آلایندگی ها علاوه بر عدم رضایت عمومی شهروندان می تواند سلامت عمومی و بهداشت را با مخاطره روبه‌رو کند.حال ممکن است بعضی از مشاغل و موسسات و واحدهای فعال قبل از تصویب قانونی که در این باره قید شده است فعالیت می کند که مطابق قانون تمامی واحدها و تاسیسات تعطیل و به خارج از شهر باید انتقال پیدا کنند.برای این منظور شهرداری موظف است تا توسط مامورین سد معبر صاحبین مشاغل علاوه بر ارائه مهلت مناسب ابلاغیه را صادر کند.چنانچه مالک به ابلاغیه اعتراضی داشته باشند می‌توانند به کمک وکیل دعاوی شهرداری یا وکیل ملکی اقدام به اعتراض نماید.اعتراض مالک باید در طی ده روز تسلیم به کمیسیون مشاغل مزاحم شود.کمیسیون مسئول متشکل از سه نفر از اعضای شورای اسلامی شهر می باشد. سه نفر اشاره شده باید دارای مشخصات زیر باشند.

کارشناس خبره محیط زیست
 قاضی
فرد خبره نظامی یا شخصی که از قدرت اجرایی بالایی برخوردار است

تمامی افراد مذکور باید برای تشکیل جلسات حضور داشته باشد.رای کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ قطعی و لازم الاجرا می باشد و امکان تجدیدنظرخواهی وجود ندارد در صورتی که مالک یا وکیل وی به موقع برای اعتراض رجوع نکند یا اینکه رای کمیسیون مبنی بر تایید نظر شهرداری باشد ارگان شهرداری مستقیماً از از طریق مراجع مربوطه پیگیری خواهد کردلذا در صورت بروز هرگونه مشکل بهتر است تا با کمک بهترین وکیل دادگستری تهران مبادرت به پیگیری نمایید تا از عواقب بعدی درامان باشید.

تکالیف شهرداری مطابق بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری

 • پیشگیری و ممانعت از ایجاد مکان هایی که منجر به مزاحمت برای ساکنین بشود.
 • پیشگیری و ممانعت از فعالیت مکان هایی که بر خلاف اصول بهداشتی و شهرنشینی میباشند
 • ارائه راهکارهای اصولی و در خصوص کوره های آجرپزی؛ گچ های عمومی که با اصول بهداشتی در تعارض هستند .
 • در ادامه به تعدادی از مشاغل و اصناف مزاحم شهری اشاره خواهیم کرد.

انواع مشاغل و اصناف مزاحم شهری

مراکز تولید و بسته بندی مواد شیمیایی خطرناک؛مواد آتش زا؛مراکز دامداری؛پرورش مرغ و طیور؛کارخانجات سیمان و موزاییک؛کارخانجات تولید کاشی و سرامیک؛کوره های آجرپزی؛سفال سازی؛کارخانجات تولید لوله سیمانی و پله سنگبری ها؛مراکز تولید گچ و آهک؛آسفالت سازی؛سنگبری ها؛سنگکوبی؛کارخانجات آسفالت سازی؛تولید شن و ماسه؛کارخانجات چرم سازی؛مراکز دباغی؛کارگاه سامبولارسازی؛کارگاه روده پاک کنی؛کشتارگاه؛دام و طیور؛پایانه های بار و انبار؛واحد شارژ گاز کپسول؛مراکزآبکاری؛واحدهای رنگ کوره ای؛مراکز ریخته گری و ذوب فلزات؛مراکزبازیافت؛ماشین آلات؛تعمیرگاه های ماشین آلات سنگین و غیره

راهکارهای قانونی در خصوص بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها

 • ارائه خدمات ویژه در خصوص رفع مزاحمت برای ساکنان و عابران
 • جلوگیری از فعالیت مراکز فاقد اصول بهداشتی
 • برخورد جدی با مراکز فاقد صلاحیت
 • انتقال کسب و کارهای مشمول آلایندگی صوتی و بهداشتی به خارج از شهر

پیگیری کار کمیسیون ۵ بند ۲۰ ماده ۵۵ شهرداری

برای اینکه بتوانید از خدمات ویژه شهرداری در خصوص کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ برخوردار شوید باید فرایند کارآگاه داشته باشید. برای این منظور بهتر است تا در ابتدا از از آلاینده یا مزاحم شهری اطلاعات دقیق و اسناد معتبر داشته باشید.شکایت می تواند به صورت کتبی ارائه شود. همچنین حضور شما شهروندان در دبیرخانه برای ثبت شکایت می تواند مفید واقع شود.اطلاع رسانی از طریق سامانه ۱۳۷ بازدید از محل و ابلاغ دستورات لازم از طرف اعضای کمیسیون بعد از شناسایی واحد متخلف اقدام به تشکیل پرونده میشود.پرونده واحد متخلص دبیرخانه کمیسیون ارسال می‌شود و توسط کارشناسان ناظر دبیرخانه کمیسیون با توجه به تمامی زمان مورد پیگیری قرار می گیرد.در گام بعدی برای اینکه بتوانند مأموران از واحد متخلف بازدید کنند باید طبق تنظیم کروکی و پلان دقیق و داشتن اخذ مشخصات مالک متصدی اقدام کنند .در مرحله اخطاریه ای مبنی بر ایجاد مزاحمت برای واحد مذکور صادر میشود.سپس رای مبنی بر تعطیلی یا مهلت به مرکز داده خواهد شد.در مرحله بعدی ابلاغیه مطابق با بند ۲۰ ماده ۵۵ متصدی ارسال می شود.در مرحله آخر رای صادر شده اجرا خواهد شد.بهتر است بدانید با اجرای تعطیلی مراکز و موسسات مذکور چنانچه در زمان تعطیلی واحدهای پلمپ شده؛ فک پلمپ کنند تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.در صورتی که صاحب ملک و یا کارگاه کارخانه و موسسه به رای وارد اعتراضی داشته باشد، باید فوراً اقدام به اعتراض نماید .وکیل ملکی یا وکیل دعاوی شهرداری بهتر است تا در این خصوص ورود کند.زیرا گاهی اوقات صاحب ملک ممکن است در خارج از کشور حضور داشته باشد ؛در این حالت صاحب ملک باید در خارج از ایران طی مدت شش ماه از تاریخ ابلاغ به رای کمیسیون مشاغل مزاحم در دیوان عدالت اداری اقدام به شکواییه کند.

وقتی مودیان به عوارض پرداختی شهرداری اعتراض داشته باشند باید از طریق کمیسیون ماده ۷۷ قانون شهرداری اقدام کنند.همانطور که قبلاً هم اشاره شد از جمله عوارض شهرداری:

 • دریافت عوارض بر حمل و نقل مسافر
 • عوارض بر پروانه های ساختمانی
 • عوارض بنزین
 • عوارض مشاغل شهری و بسیاری از موارد مشابه دیگر

مودیان باید اعتراض خود را به صورت کتبی جهت رسیدگی به اختلاف با شهرداری به کمیسیون ۷۷ قانون شهرداری ارائه کنند؛ تا کمیسیون مدارک و اسناد مودی را بررسی کند و اقدام به تصمیم گیری در خصوص اختلاف پیش آمده نمایدزیرا تنها مرجع رسیدگی به اختلاف مودیان کمیسیون ماده ۷۷ قانون شهرداری می باشد.از آنجایی که شهرداری ها امکان تقسیط عوارض را برای مودیان دارند و می توانند از طریق این کمیسیون اقدام به تقسیط میزان عوارض؛ کم کردن عوارض؛ تصویب عوارض نمایند. رای که از طرف کمیسیون ماده ۷۷ داده میشود قطعی و لازم الاجراست و امکان رسیدگی مجدد ندارد.از آنجایی که برخی اوقات ممکن است مودیان به رای های صادر شده به از طرف کمیسیون ماده ۷۷ قانون شهرداری هم اعتراض داشته باشند؛ باید اعتراضات خود را از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری کنند که در ادامه به این مبحث خواهیم پرداخت.واحد اجرای اداره ثبت اسناد و املاک کشور مسئول اخذ عوارض تصویبی از طرف کمیسیون ماده ۷۷ قانون شهرداری می باشد.

اعتراض و شکایت از رای کمیسیون ماده ۷۷ قانون شهرداری ها

در بخش قبلی اگر مطالعه کرده باشید متوجه شدیم که مودیان میتوانند اعتراض خود را به کمیسیون ماده ۷۷ قانون شهرداری اعلام کنند. رای که از طریق کمیسیون ماده ۷۷ صادر می شود یک رای قطعی و لازم الاجراست .یعنی در آن هیچگونه تجدیدنظری حاصل نخواهد شد. اما ممکن است مودی و یا سازمان های دولتی به آرایه کمیسیون ماده ۷۷ همچنان اعتراض داشته باشند که پیگیری آنها از طریق دیوان عدالت اداری و از طریق دفاتر اداری دیوان که در مراکز استان هاست اقدام می شود. برای این منظور مودی باید با مراجعه به دفتر خدمات قضایی در سامانه ثنا ثبت نام کند.اقدام به تنظیم دادخواست مخصوص دیوان عدالت اداری نمایند
تا دادخواست به دیوان عدالت اداری ارسال شود.
رسیدگی به پرونده ها در دیوان عدالت اداری بدون نیاز به حضور مودیان می باشد .مگر اینکه شعب دیوان عدالت اداری لزوم حضور مودیان را ضروری بدانند. برای اینکه تمامی مراحل به دقت و با حساسیت پیگیری شود شما میتوانید از وکیل شهرداری یا وکیل دیوان عدالت اداری در این زمینه کمک بگیرید.
چرا که پس از قبول دادخواست شکایت شما در دیوان عدالت اداری پرونده به شعب وی ارجاع داده می‌شود تا از طریق رئیس دیوان عدالت اداری رسیدگی شود. اگر شعبه دیوان عدالت اداری رای صادر شده از طرف کمیسیون ماده ۷۷ را صحیح بداند رای را تایید خواهد کرد .در صورت عدم صحت رای کمیسیون ماده ۷۷ اقدام به نقض رای کمیسیون ماده ۷۷ خواهد نمود.
رای هایی که از طریق شعب بدوی دیوان عدالت اداری ابلاغ می‌شود؛ بیست روز مهلت اعتراض دارند تا قطعی شوند. با قطعی شدن رای شعبه رای کمیسیون ماده ۷۷ تایید خواهد شد و پرونده برای اجرای اخذ عوارض مصوبه به کمیسیون ماده ۷۷ ارجاع خواهد شد.

در صورتی که دیوان عدالت اداری نقض رای کمیسیون ماده ۷۷ را صادر کرده باشد؛ مشکلات پرونده اعلام شده جهت رسیدگی و صدور رای به کمیسیون ماده ۷۷ ارجاع می شود. وکیل شهرداری برای اینکه روند رسیدگی به پرونده های کمیسیون ماده ۷۷ دیوان عدالت اداری با ترفند های اداری و اقدامات قانونی مسیر کوتاه تر نتیجه‌بخش تری را برای موکل خود فراهم کندمی تواند به شما کمک کند.
اگر در رای صادر شده از شعب بدوی که ۲۰ روز مهلت اعتراض داشت مودی اعتراض کند امکان تجدیدنظرخواهی از تمامی آراء صادر شده شعبه بدوی در مرحله تجدید نظر دیوان عدالت اداری وجود خواهد داشت. برای این منظور مودی باید اقدام به تنظیم دادخواست برای مرحله تجدید نظر دیوان عدالت اداری نماید.

مراحل درخواست تجدید نظر رای دیوان عدالت اداری از طرف مودی

مودی برای درخواست تجدید نظر در رای دیوان عدالت اداری باید اقدام به تنظیم دادخواست کند برای این منظور باید دادخواست خود را از طریق دبیرخانه شعب تجدید نظر دیوان در تهران ارسال کنند.
در شهرهای دیگر متر زمین می توانند از طریق دفتر اداری دیوان مستقر در مرکز استان شکایت خود را ارسال کنند که پس از قبول دادخواست مودی بررسی های لازم صورت خواهد گرفت.

در صورتی که اعتراض در شعب تجدید نظر دیوان عدالت اداری به تایید دیوان عدالت اداری برسد پرونده مودی برای اجرای عوارض مصوبه کمیسیون ۷۷ انتقال داده میشود و مودی باید عوارض را بپردازد. اما اگر نقض رای در شعب تجدید نظر تایید شود؛ شعبه تجدید نظر دیوان عدالت اداری به صورت ماهیتی انجام داده و رای مجدد را صادر میکند.

تا به اینجا نکات مهمی که در خصوص پرونده پی برده  اید مدارک و اسنادی است که مودی باید در زمان ارائه طرح شکایت به دیوان عدالت اداری ارائه کند؛ اهمیت فوق‌العاده زیادی را خواهد داشت. چرا که در صورتی که طرح شکایت با ادله و اسناد کافی یکسان نباشد؛ منجر به نقض رای و عدم صحت اطلاعات ورودی خواهد بود که برای اطمینان از صحت و سقم مدارک و اسناد باید حتماً از وکیل شهرداری اقدام به اخذ مشاوره حقوقی یا اخذ وکالت کنید تا بتواند در تمامی مراحل صفر تا صد امور را به دست بگیرد تا شما به یک نتیجه مطلوب برسید.

نکته :

تمامی شعبه های دیوان عدالت اداری شامل شعبه های بدوی شعبه تجدید نظر همگی در تهران هستند.

 

اعتراض به ماده ۱۰۰ قانون شهرداری برای پیشگیری و رسیدگی به تخلفات ساختمانی اعم از ساخت و ساز های فاقد پروانه یا مخالف مندرجات پروانه ساخت می باشد. معمولا ماموران شهرداری پیرو این کمیسیون وارد عمل می‌شوند و مانع از ساخت و ساز توسط مالک خواهند شد و معمولاً در این گونه مواقع شهر داری باید در طی یک هفته پس از ساخت و ساز غیر قانونی مورد را به کمیسیون ماده صد گزارش بدهد تا برای مالک رای صادر شود. معمولاً رای که از طریق کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری صادر می‌شود منوط بر ساخت و ساز غیر قانونی و خلاف مقررات می باشد اما شما می‌توانید به کمک وکیل دعاوی شهرداری اقدام به اعتراض و پیگیری نمایید .گاها دیده شده که رای ها همیشه به نفع شهرداری صادر نمی شود و به همین علت جای اعتراض باقیست.

مرجع رسیدگی به دعاوی کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری

کمیسیون تجدیدنظر ماده ۱۰۰ شهرداری برای پیگیری اعتراض مالک یا شهرداری نسبت به رای بدوی کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری فعالیت می‌کند و برای که از طریق این مجموعه رای صادر میشود قطعی میباشد. البته برای پیگیری هایی که از طریق کمیسیون تجدیدنظر صادر می شود میتوانید به دیوان عدالت اداری اعتراض نمایید که باید شرایطی در این خصوص لحاظ شود. در صورتی که شرایط مورد بررسی کامل قرار بگیرد با اعتراض ذینفع به دیوان عدالت اداری باعث نقض و ابطال رای کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری می شود.

دعاوی شهرداری که در دادگاه حقوقی به آن رسیدگی می شود.

وکیل دعاوی شهرداری

دعاوی خلع ید

دعاوی تصرف عدوانی

درخواست خسارت از شهرداری

پیگیری تخلفات ناشی از عملکرد شهرداری

مزاحمت و ممانعت از حق

درخواست بهای ملک از شهرداری

دعاوی عمومی

دعاوی شهرداری که در  دادگاه ها و دادسرای کیفری به آن رسیدگی می شود.

پیگیری شکایات از شهرداری و ماموران شهرداری

شکایت از تخریب غیر قانونی

شکایت از ورود غیرقانونی به ملک

ایجاد مزاحمت و یا ممانعت از حق افراد

وکیل دعاوی شهرداری

سایر دعاوی شهرداری شامل:

دعاوی قراردادی

اختلافات و دعاوی مطالبات پیمانکاران

دعاوی مناقصات و مزایده های شهرداری

اختلافات و دعاوی قراردادهای شهرداری با افراد

دعاوی کارمندان شهرداری

وکیل شهرداری
وکیل شهرداری

دعاوی ساختمانی

کاربری ملک

کمیسیون ماده صد

دعاوی تخلفات ساختمانی

دعاوی الزام به صدور پروانه

دعاوی عوارض

دعاوی عوارض ساخت

دعاوی عوارض اصناف و مشاغل مختلف

اختلافات و دعاوی عوارض تفکیک و افراز

دعاوی کمیسیون ماده ۷۷

دعاوی عوارض تبلیغات و تابلو

وکیل شهرداری
دعاوی وکیل شهرداری

دعاوی تصرف

رفع ممانعت

دعاوی رفع تصرف عدوانی

دعاوی مطالبات بهای ملک

دعاوی کیفری

دعاوی تخریب

جلوگیری از فعالیت کسب و کار

ضرب و جرح توسط کارمندان شهرداری

وکیل دعاوی شهرداری

تخلفات ماده ۱۰۰

وکیل دعاوی شهرداری

دعاوی مربوط به کمیسیون ماده صد جزو مهمترین دعاوی علیه شهرداری می باشد که در پیگیری آن حضور وکیل شهرداری می تواند بسیار کارگشا باشد.
این تخلفات شامل:

پیگیری تخلفات ساخت ساختمان بدون اخذ پروانه بر اساس اصول بهداشتی یا عدم اصول بهداشتی و فنی شهری ساخت مازاد بر تراکم
ساخت مازاد بر پروانه ساخت در ملک مسکونی، تجاری، اداری خدماتی یا صنعتی تغییر کاربری از انباری به محل مسکونی یا تجاری
عدم ساخت پارکینگ و یا پارکینگ های بلا استفاده با عدم اصلاح آن تغییر سبک کاربری از پیلوت به انبار یا مرکز اداری یا تجاری
تجاوز به بخش عابر پیاده و عدم به کارگیری و اصول فنی از نظر استحکام در شهرسازی تخلف کم کردن پاسیو و اضافه کردن به بخش مسکونی
ایجاد ساخت برخلاف پروانه ساخت در ملک مسکونی تجاری صنعتی و اداری عدم ارتفاع مناسب برای اماکن تجاری یا پیلوت
ساخت بالکن در مغازه تفکیک بنا بر خلاف پروانه ساخت و تبدیل به بخش های زیر حد نصاب شهرداری و ساخت دیوار حائل
ایجاد تغییرات کاربری از ملک مسکونی به تجاری یا اداری
تخلفات ناشی از حفاریو یا هرگونه عملیات عمرانی و خلاف اصول و ضوابط شهرداری

در هر یک از موارد فوق چه از طرف شهرداری به عنوان کمیسیون ماده صد تشخیص داده شود؛چه از طرف نماینده وزارت کشور و قوه قضاییه و اعضای شورای شهر باشد؛ به ذینفع اخطار و مهلت ده روزه داده خواهد شد.تا اقدام به ارسال پاسخ کتبی نمایند.کمیسیون ماده ۱۰۰ بعد از وارد عمل شدن تصمیم گیری می کند.شهرداری نهایتاً از ساخت و ساز جلوگیری خواهد کرد.اگر رای بر تخریب تمام ساختمان یا بخشی از ساختمان باشد چون مهلتی دوماه را به ذینفع خواهد داد ابلاغیه برای مالک توسط شهرداری ارسال خواهد شد تا مالک اقدام نماید.در صورتی که مالک اقدامی نکند؛ شهرداری شخصاً رجوع و اقدام به تخریب و هزینه را از مالک وصول می کند.گاهی کمیسیون ماده ۱۰۰ می تواند برای برخی از بنا های اضافی و مازاد بر مساحت جرایمی را در نظر بگیرد که جریمه بر حسب استفاده از فضای ایجاد شده محاسبه و وصول خواهد شد (میزان جرایم از یک دوم کمتر و از سه برابر ارزش معاملاتی ساختمان باید بیشتر یا کمتر باشد.در املاک تجاری یا صنعتی و اداری این حداقل دو برابر و حداکثر چهار برابر خواهد بود)زمانی که مالک نسبت به رای صادر شده بی اعتنا باشد؛ مجدداً شهرداری پرونده را به کمیسیون ارجاع و تقاضای صدور رای و تخریب می نماید.در صورتی‌که ساخت بنا بر اساس اصول فنی و شهرسازی و بهداشتی باشد؛ کمیسیون تنها برای موجودی جریمه‌ای بر اساس هر متر مربع به خاطر ساخت بدون مجوز معادل یک دهم ارزش معاملاتی ساختمان یا یک پنجم ارزش سرقفلی رای خواهد داد و پس از آن اقدام به صدور مجوز پایان کار خواهد داد.

کمیسیون تبصره ۲ بند ۳ ماده ۹۹ مستقر در شهرداری

زمانی که فردی بخواهد بیرون از محدوده قانونی اقدام به ساخت ساختمان تاسیسات عمومی یا خدماتی کند باز هم باید اقدام به اخذ مجوز قانونی کند.در صورت عدم پیگیری برای اخذ مجوز به دلیل تخلف صورت گرفته از طرف فرمانداری یا بخشداری موضوع مورد بحث در کمیسیون ماده ۹۹ شهرداری مطرح می‌شود.کمیسیون وظیفه رسیدگی به تخلفات مذکور را خواهد داشت.اعضای رسیدگی به تخلفات در کمیسیون تبصره ۲ بند ۳ ماده ۹۹ شامل نماینده وزارت کشور نماینده قوه قضاییه نماینده وزارت مسکن و شهرسازی می باشد. برای رسیدگی به استانداری تشکیل جلسه خواهد شد.رای صادر شده به صورت قلعه بنا یا اخذ جریمه حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد قیمت روز می باشد.رای صادر شده از این کمیسیون قطعی و لازم الاجرا می باشد.بعد معترض میتواند شکایت خود را از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری کند.

کمیسیون ماده ۷۷ شهرداری

کمیسیون ماده ۷۷ متشکل از نماینده وزارت کشور نماینده قوه قضاییه و نماینده شورای شهر میباشد.اعضای کمیسیون مذکور وظیفه رسیدگی به اختلافات فی‌مابین پرداخت کننده عوارض شهرداری را بر عهده دارند.برای پیگیری پرونده کمیسیون در شهرداری تشکیل خواهد شد.رای صادر شده قطعی و اداره ثبت اسناد محل موظف به اجرا میباشد.پیگیری رای صادر شده از کمیسیون ماده ۷۷ را می توان در دیوان عدالت اداری پیگیری کنیم.وکیل شهرداری با اشراف کامل به قوانین شهرداری و کمیسیون های شهرداری می تواند دعاوی مربوطه را پیگیری و به سرانجام مطلوب برساند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *