پیامدهای قانونی ناشی از هک محتوای الکترونیکی

مجازات هک محتوای الکترونیک


هک چیست : استفاده غیرقانونی از رایانه  برای دسترسی به رایانه دیگری بدون رضایت، برای آسیب رساندن یا ارتکاب کلاهبرداری .بعبارتی اختلال در داده هاى سیستم ها به صورت غیر مجاز

مجازات جرم هک محتوای الکترونیکی :مجازات آن ۹۱ روز تا یک سال حبس و مبلغ معادل ۵ تا ۲۰ میلیون ریال جزای نقدی و یا در بعضی موارد به هر دو مجازات محکوم خواهند شد.

هک محتوای الکترونیکی:

درحال حاضر انواع مختلفی از جرایم رایانه ای وجود دارد که هک از پرمخاطب ترین نمونه ها دربین  این مجرمان است. با رایج شدن جرائم سایبری، هکرها تأثیراتی را از اقتصاد تا سیاست ایجاد کرده‌اند.

این مقاله حاوی اطلاعاتی در مورد قوانین و مجازات های هک است. همچنین راهکارهایی را برای قربانیان هک مورد بحث قرار می دهد.

 

پیامدهای قانونی ناشی از هک محتوای الکترونیکی
مجازات هک محتوای الکترونیک

هک کردن به چه معناست؟

هک به طور کلی به عنوان عامل نفوذ به یک سیستم کامپیوتری تعریف می شود. هنگامی که هکر بدون رضایت به سیستم کامپیوتری شخص دیگری دسترسی پیدا می کند، هک اتفاق می افتد.

اختلال در داده هاى سیستم ها و یا کامپیوتر به صورت غیر مجاز و یا به عبارتی رخنه کردن به اطلاعات و داده ها ( که می تواند متعلق به شخص حقیقى یا حقوقى ) باشد.
هک ممکن است به عنوان دسترسی یا ورود غیرمجاز به رایانه ها، فایل های رایانه ای، مکانیسم های ذخیره سازی آنلاین و سایر فناوری های مرتبط با رایانه تعریف شود.

عبارت “هک رایانه” معمولاً به استفاده غیرمجاز و غیرقانونی از یک رایانه برای دسترسی به یک رایانه دیگر بدون اجازه و با هدف آسیب‌رسانی یا ارتکاب کلاهبرداری اطلاق می‌شود.

هدف ازهک کردن چیست؟

معمولاً هک کردن با هدف دستیابی به اطلاعات محرمانه‌ای مانند سوابق مالی، حساب‌های بانکی، پروفایل‌های مشتریان، اسرار تجاری، اطلاعات دارای حق چاپ و داده‌های مشابه صورت می‌گیرد. فردی که در زمینه هک مهارت دارد و این فعالیت‌ها را انجام می‌دهد، اغلب به عنوان “هکر” شناخته می‌شود.

 

گروه وکلای حق وران
گروه وکلای حق وران ارائه خدمات مشاوره و وکالت حقوقی

 

چگونه می توانید رایانه خود را در برابر هکرها ایمن کنید؟

 برای محافظت از دستگاه های خود و محافظت از داده های حساس این نکات مهم را حتما دنبال کنید:

  1. نرم افزار آنتی ویروس را برای خنثی کردن هکرها نصب کنید.پس از نصب یک برنامه آنتی ویروس،آن را اجراکنید یابرنامه ریزی کنید تا کامپیوتر شما عاری از ویروس باشد
  2. استفاده از رمزهای عبور پیچیده باعث جلوگیری از نفوذ به شبکه می‌شود.

    استفاده از رمزهای عبور قوی یک راه بسیار مهم برای جلوگیری از نفوذ به شبکه است. هرچه گذرواژه‌های شما امن‌تر باشند، حمله هکرها به سیستم شما سخت‌تر می‌شود.

  3. سیستم عامل، برنامه ها و مرورگر خود را به روز نگه دارید.
  4. مراقب پیام‌های ایمیل طرف‌های ناشناس باشید و هرگز روی پیوندها کلیک نکنید یا پیوست‌هایی را که همراه آنها هستند را باز نکنید.
  5.  در صورت لزوم از رایانه خود برای بازسازی ،نسخه پشتیبان تهیه کنید.

آیا مجازات قانونی برای هک وجود دارد؟

در حالی که ممکن است مردم همه هکرها را بد تصور کنند، حقیقت این است که برخی از هکرها خوب هستند. هکرهای به اصطلاح “کلاه سفید” پس از نفوذ به یک سیستم آسیبی به آن وارد نمی کنند. بلکه آنها فقط به دنبال حفره های امنیتی هستند که می توان آنها را برطرف کرد.

در مقابل، هکرهای “کلاه سیاه”، که بعضاً به آن‌ها “ترقه” هم گفته می‌شود، اغلب جرائمی مثل سرقت هویت انجام می‌دهند، داده‌های شرکت‌ها را به سرقت می‌برند، یا به طور مستقیم از حساب‌های مالی افراد پول خارج می‌کنند.

تعداد این گونه جرایم سایبری به طور تصاعدی در حال افزایش است، و لازم است عموم مردم و متخصصان فناوری اطلاعات از خطرات موجود آگاه باشند و از قوانین و مجازات های هک رایانه آگاه باشند. قوانین به منظور حفاظت از افراد و شرکت‌ها در مقابل کاربرانی که قصد آسیب رساندن به دیگران را دارند، وضع شده‌اند.

گروه وکلای حق وران
گروه وکلای حق وران

مجازات جرم هک درقانون جرائم رایانه ای:

قانون جرایم رایانه‌ای در ایران جرائم هک و فعالیت‌های هکرها را تعریف کرده است. مجازات آن ۹۱ روز تا یک سال حبس و مبلغ معادل ۵ تا ۲۰ میلیون ریال جزای نقدی و یا در بعضی موارد به هر دو مجازات محکوم خواهند شد.

نکته: اگر هک در حال انتقال ویا امواج الکترومغناسیتی یا نوری باشد مجازات مرتکبین ۶ ماه تا ۲ سال حبس و مبلغی معادل ۱۰ تا ۴۰ میلیون جزای نقدی و گاه حسب جرم ارتکابی هر دو مجازات محکوم خواهند شد.

 جرائم  “داده‌ها و سيستم‌هاي رايانه‌اي ومخابراتي”  و  “مجازات آنها”

1)جرم دسترسي غيرمجاز :

‎‎‎ماده (1)

اشخاصی که بدون اجازه به داده‌ها، سیستم‌های رایانه‌ای یا سیستم‌های مخابراتی که تحت حمایت تدابیر امنیتی قرار دارند دسترسی پیدا کنند، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال، یا ترکیبی از هر دو مجازات، محکوم خواهند شد.

2) جرم شنود غيرمجاز:

‎‎‎ماده (2)

هركس به طور غيرمجاز محتواي در حال انتقال ارتباطات غيرعمومي در سيستم‎هاي رايانه‎اي يا مخابراتي يا امواج الكترومغناطيسي يا نوري را شنود كند، به حبس از شش ماه تا دو سال يا جزاي نقدي از ده تا چهل ميليون ريال يا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.

3)جرم جاسوسي رايانه ای :

‎‎‎ماده (3)

افرادی که بدون اجازه به داده‌های سرّی در حال انتقال یا ذخیره‌شده در سیستم‌های رایانه‌ای، مخابراتی یا حامل‌های داده به شیوه‌های زیر دست یابند:
الف) دسترسی یا اکتساب یا شنود محتوای سری، از یک تا سه سال حبس یا جزای نقدی بین بیست تا شصت میلیون ریال یا هر دو.
ب) ارائهٔ داده‌ها به افراد غیرمجاز، مجازاتی از دو تا ده سال حبس برای آنها در نظر گرفته شده‌است.
ج) فاش‌سازی یا ارائهٔ داده‌ها به دولت‌ها، سازمان‌ها، شرکت‌ها یا گروه‌های خارجی یا نمایندگان آن‌ها، با حبس از پنج تا پانزده سال مجازات می‌شوند.

4) جرم جعل رايانه ای :

ماده (6) هركس به طور غيرمجاز مرتكب اعمال زير شود، جاعل محسوب و به حبس از يك تا پنج سال يا جزاي نقدي از بيست تا يكصد ميليون ريال يا هر دو مجازات محكوم خواهد شد:
الف) تغيير داده‎هاي قابل استناد يا ايجاد يا وارد كردن متقلبانة داده‎ها،
ب) تغيير داده‎ها يا علايم موجود در كارت‎هاي حافظه يا قابل پردازش در سيستم‌هاي رايانه‎اي يا مخابراتي يا تراشه‎ها يا ايجاد يا وارد كردن متقلبانة داده‎ها يا علايم به آنها.

5)جرم تخريب و اخلال در داده‎ها يا سيستم‎هاي رايانه‎اي و مخابراتي:

ماده (8)

غیرمجاز کردن دسترسی، حذف، تخریب، اختلال یا دستکاری داده‌های دیگران در سیستم‌های رایانه‌ای، مخابراتی یا روی حامل‌های داده، مجازاتی از شش ماه تا دو سال حبس یا جریمه نقدی مابین ده تا چهل میلیون ریال یا ترکیبی از این دو در بر خواهد داشت.

6)جرم سرقت و كلاهبرداري مرتبط با رايانه:

‎‎‎ماده (12)

در صورتی که شخصی به طور غیرمجاز داده‌های دیگران را مورد سرقت قرار دهد و داده‌ها در دسترس صاحبش باشد، مجازات نقدی از یک تا بیست میلیون ریال در انتظار او خواهد بود. در غیر این صورت، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال، یا ترکیبی از هر دو مجازات محکوم می‌شود.

7)جرايم عليه عفت و اخلاق عمومي:

ماده (١٤)

هر فردی که به واسطه سیستم‌های رایانه‌ای، مخابراتی یا حامل‌های داده مستهجناتی را تولید، ارسال، منتشر، توزیع یا بفروشد یا به منظور فروش، آن‌ها را تولید یا ذخیره کند، به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جریمه نقدی ۵ تا ۴۰ میلیون ریال یا به هر دو مجازات محکوم می‌شود.

8)هتك حيثيت و نشر اكاذيب:

‎‎‎ماده (16) هركس به وسيله سيستم‎هاي رايانه‎اي يا مخابراتي،‌ فيلم يا صوت يا تصوير ديگري را تغيير دهد يا تحريف كند و آن را منتشر يا با علم به تغيير يا تحريف منتشر كند، به نحوي كه عرفاً موجب هتك حيثيت او شود، به حبس از نود و يك روز تا دو سال يا جزاي نقدي از پنج تا چهل ميليون ريال يا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.

گروه وکلای حق وران

سخن پایانی :

جرم هک می‌تواند به شیوه‌های مختلف و در تمامی پلتفرم های  اجتماعی رخ دهد. مجازات جرم هک محتوای الکترونیکی در متن مقاله ، مورد بررسی قرار گرفت که در این صورت اگر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، می‌توانید از خدمات  وکیل جرائم اینترنی ما استفاده کنید.

 

در صورتی که سوالی در مورد اتهام به جرم هک دارید یا قربانی هک شده اید.  و در تهران ساکن هستید می توانید از یکی از  ده وکیل خوب تهران که به شما معرفی میشود بهره ببرید.

همچنین اگر که تمایل به مطرح کردن سوال خود به صورت رایگان دارید ، می توانید از صفحه پرسش و پاسخ اقدام نمائید.

و اگر که می خواهید در اسرع وقت پاسخ خود را بیابید ، مشاوره حقوقی تلفنی راهکار شماست .

 

 

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس : ۰۹۱۲۹۴۲۶۶۷۴

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید

 haghvaran@

خانم آخرتیمشاهده نوشته ها

Avatar for خانم آخرتی

این مقاله توسط گروه وکلای حق وران، تشکیل شده از وکلای حرفه ای و پایه یک دادگستری با سالها تجربه ، تحریر و نظارت شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای شما گردآوری شده است. در صورتی که شما سوالات مشابه دارید ، پائین همین پست بپرسید تا مطلب مورد نظر شما گردآوری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *