توبه نامه شرب خمر

توبه نامه شرب خمر{حق وران}


توبه نامه شرب خمر (Repentance for drinking alcohol) یکی از موارد امکان تخفیف در مجازات مصرف مشروبات الکلی می باشد.

بهتر است بدانید هر توبه نامه شامل تخفیف نخواهد شد.

دارای شرایط خاصی می باشد که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

گروه وکلای حق وران
گروه وکلای حق وران

چه کنیم که تخفیف مجازات شرب خمر ، شامل حال متهم شود؟

دادگاه نمی‌تواند کیفیت، نوع و میزان مجازات آن را تغییر دهد یا مجازات آن را کم و زیاد یا تبدیل یا حذف کند، مگر این که متهم توبه کند یا تحت شرایطی مورد عفو قرار گیرد.

توبه کردن، می‌تواند تخفیف در مجازات شرب خمر یا مصرف مشروبات الکلی را به همراه داشته باشد. البته باید گفت هر توبه ‌ای شامل تخفیف نمی‌شود. توبه در جرایمی که دارای مجازات حدی است مثل شرب خمر، اگر قبل از اثبات صورت گیرد، باعث تخفیف در مجازات مصرف مشروبات الکلی می شود. قانون گذار در قانون جدید تاکید کرده است که اگر جرم با اقرار ثابت شود، در صورت توبه، مرتکب پس از ارتکاب جرم، دادگاه می تواند عفو مجرم را از رئیس قوه قضائیه درخواست کند.

شرایط قبول توبه نامه

خوشبختانه توبه نامه به صورت واقعی و به اصطلاح از دل و جان مطابق با مواد ۱۱۳ تا ۱۱۸ قانون جدید مجازات اسلامی باعث سقوط مجازات شرب خمر خواهد شد که البته منوط به شرایط ذیل می باشد:

  1. توبه نامه باید قبل از اثبات جرم صورت گرفته باشد تا مستوجب سقوط مجازات شود.
  2. توبه نباید صرفاً لسانی باشد.در واقع باید ناشی از ندامت و پشیمانی از دل و جان باشد که در ظاهر شخص کاملاً مشهود باشد.یعنی شخص به نفسه اشتباه خود را پذیرفته باشد.بر اساس آن اقدام به اعتراف کرده باشد .
  3. توبه نامه نباید از روی ترس از مجازات صورت بگیرد.همچنین نباید به خاطر فریب دادن مراجع مربوطه و فرار از عمل ارتکابی باشد؛به قولی آثار ندامت در رفتار گفتار و کردار او قابل مشاهده نباشد؛صرفا برای رهایی از مجازات صورت بگیرد.چرا که در صورتی که مجرم مرتکب تکرار جرم شود؛ یعنی بار دیگر به همان جرم مرتکب شود؛ نمی تواند از امتیاز توبه استفاده کند.

شخصاً اگر فرد متوجه اشتباه خود شده باشد و در خصوص جرم انجام شده اظهار ندامت کند و اقرار داشته باشد که عمل ارتکابی کاملاً اشتباه بوده است؛ در این صورت توبه وی واقعیست ودرمحاکم پذیرفته خواهد بود .

توبه نامه شرب خمر

توبه نامه برای پیشگیری از تکرار جرم

در واقع توبه نوعی پیشگیری از تکرار جرم محسوب میشود.چرا که جزو معاذیر قانونی معافیت از مجازات است.یعنی جرم واقع شده و مجرم مسئولیت کیفری دارد.

اما برخی از نکات و مفاد سیاست جنایی باعث شده که از مجرم رفع مجازات شود.

به توصیه وکلای خوب تهران در گروه حق وران زمانی که فرد اقرار به توبه و تقدیم توبه نام می کند؛ نه تنها از بعد فردی بلکه از بعد اجتماعی مورد توجه قرار می‌گیرد و تاثیر مثبتی در اصلاح شخص خواهد داشت.

می توان در نتیجه جامعه را در برابر تکرار جرم و گناه از طرف توبه کار ایمن نگه دارد.چرا که از دید جرم شناسی مجازات مجرم تنها هدف قانون به صورت مطلق نمی باشد.بلکه بازوی نیرومندی برای اصلاح و بازپروری یا نهایتاً ارعاب مجرم میباشد.

چرا که در برخی اوقات با مجرمینی روبرو هستیم که پس از ارتکاب جرم معمولاً عذاب وجدان دارند و از عمل ارتکابی و خود پشیمان شده اند و دارای اراده برای ترک عمل انجام شده هستند و با اتفاق این موضوع در صدد جبران برخواهند آمد.لذا برای این افراد مجازات واقعاً بیهوده است. چرا که قانون به هدف اصلی خود رسیده است.

بر همین اساس در اسلام در حقوق کیفری چنین تدابیری اندیشیده شده است که در صورت توبه مجرم اعمال کیفر منتفی خواهد بود و این جزو امتیازات شاخص و آپشن های خاص در حقوق جزای اسلامی است .

 جرم شرب خمر جزو جرایم حدی و غیرقابل بخشش می باشد و تنها از طریق توبه نامه امکان تخفیف در مجازات خواهد بود.

متن توبه نامه شرب خمر

بسم الله الرحمن الرحیم إِلَّا مَن تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ صَالِحاً فَأُوْلَئِکَ یَدْخُلُونَ الْجَنَّهَ وَلَا یُظْلَمُونَ شَیْئاً   (مریم، ۶۰)

ریاست محترم دادگاه ……… احتراما به استحضار میرسانداینجانب …….محکوم پرونده …..باتوجه به آگاهی واقعی ازدرجه حرمت شرعی جرم ارتکابی وتنزل منزلت اجتماعی وانسانی وهمچنین باتوجه به وضعیت کنونی اینجانب مبنی براحساس ندانت وسرزنش اجتماعی درراستای اصلاح خویش ازکرده خود نادم وپشیمانم وبه صورت قلبی ،زبانی وعملی مبنی برعدم تکرار،در محضر ودرگاه الهی وخدای غفور توبه نموده ام وعلاوه براین جهت اظهارواجرای آن نزد مقام محترم قضایی اعلام آمادگی ادای توبه رادارم لذاباتقدیم این سوگندم نامه تقاضای سقوط مجازات وفق مواد.۱۱۴.۱۱۵.۱۱۷قانون مجازات اسلامی مصوب ۱/۲/۹۲ازآن مقام محترم مورد تقاضاست.

موفق باشید.

توبه نامه شرب خمر

چه مواقعی توبه غیر قابل پذیرش است؟

وقتی مجرم دارای جرایم متعدد شرب خمر باشد وتوبه مجرم بعد از اثبات جرم او صورت بگیرد.شواهد پشیمانی و ناراحتی در در موضوع قابل مشاهده نباشدوتوبه نامه متهم ،صرفا لسانی و تنها با هدف رهایی از مجازات صورت بگیرداصولا در این گونه مواقع ، صرفا توبه بی تاثیراست.

نکته مهم :

در صورت عدم اقرار نسبت به شرب خمر و صرفا مثبت بودن تست الکل، مجازات شلاق برای شرب خمر در نظر گرفته نمی‌شود و منوط به مجازات تعزیری یا همان حبس و جزای نقدی خواهد شد. و تنها مرجع اثبات کننده تست الکل پزشکی قانونی می باشد .

پس زمانی که تست الکل ، در کلانتری یا حین رانندگی توسط پلیس ، مثبت شود برای اثبات جرم شرب خمر اعتباری ندارد.

 

سوء پیشینه وشرب خمر:

در جرم شرب خمر در صورتی که دادگاه ادله کافی برای اثبات جرم نداشته باشد، حکم به برائت می دهد که در این صورت هیچ گونه سابقه کیفری و سوء پیشینه برای شما به وجود نمی آورد و حتی در جرایمی مثل حمل و نگهداری مشروبات الکلی اگر قاضی حکم به جزای نقدی دهد باز هم هیچ گونه سو پیشینه کیفری برای شما ثبت نخواهد شد.

در صورت اثبات جرم شرب خمر و اجرای حکم شلاق به مدت ۲ سال سوء پیشینه موثر برای شما به دنبال خواهد داشت که شما میتوانید با راهنمایی گرفتن از یک وکیل متخصص درزمینه شرب خمر از چنین اتفاقی جلوگیری نمایید.

 

گواهی عدم سوء پیشینه:

در برخی موارد،  اگر سوء پیشینه شرب خمر فرد پاک شده باشد، ممکن است این سابقه در برخی موارد، مانع از اشتغال یا سایر فعالیت های فرد شود. به عنوان مثال، برخی مشاغل و سازمان­ ها، ممکن است از پذیرش افراد با سابقه شرب خمر خودداری کنند. برای پاک کردن سوء پیشینه شرب خمر، فرد باید تقاضای عفو یا تخفیف مجازات خود را به رئیس قوه قضاییه ارائه گردد. در صورت موافقت رئیس قوه قضاییه، سوء پیشینه فرد پاک می­ شود.

سوء پیشینه شرب خمرو ادامه تحصیل :

سوء پیشینه شرب خمر در ایران، در همه موارد مانع از تحصیل نمی‌ شود. برخی دانشگاه‌ ها و مؤسسات آموزشی، ممکن است از پذیرش افراد با سابقه شرب خمر خودداری کنند، اما برخی دیگر، ممکن است این سابقه را مانع از تحصیل فرد ندانند.

مشاوره حقوقی رایگان

برای انجام مشاوره حقوقی رایگان از طریق دکمه زیر اقدام کنید.

گروه وکلای حق وران متشکل بهترین وکلای خوب تهران آماده ارائه مشاوره حقوقی ؛قبول و پیگیری پرونده ها در زمینه های:

وکیل قاچاق کالا و ارز ؛وکیل ملکی؛ وکیل مالیات؛ وکیل ارث، وکیل شرب خمر؛ وکیل رابطه نامشروع؛ وکیل جرایم اینترنتی؛ وکیل تابعیت؛ وکیل پیش فروش آپارتمان  ؛وکیل خانواده ؛وکیل دعاوی شهرداری و…

می باشد.

برای پاسخگویی فوری در ۲۴ ساعت شبانه روز می توانید از بخش تماس تلفنی فوری اقدام کنید.

اخذ مشاوره رایگان از بخش پرسش و پاسخ 

اخذ مشاوره آنلاین از طریق مشاوره واتساپی

گروه وکلای حق وران

منیره شفیعیمشاهده نوشته ها

Avatar for منیره شفیعی

من منیره شفیعی با بیش از 4 سال سابقه، نویسنده گروه وکلای حق وران هستم . این مقاله توسط گروه وکلای حق وران، تشکیل شده از وکلای حرفه ای و پایه یک دادگستری با سالها تجربه ، تحریر و نظارت شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای شما گردآوری شده است. در صورتی که شما سوالات مشابه دارید ، پائین همین پست بپرسید تا مطلب مورد نظر شما گردآوری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *