مطالبه ی ارث از سایر ورثه

ارث عبارت است از انتقال قهری اموال متوفی به بازماندگان وی به ترتیبی که قانون معین کرده است. در قانون مدنی ایران طبقات ارث مشخص شده است. هر یک از وراث سهم الارث مشخصی دارند که جهت استفاده از آن باید گواهی انحصار وراثت بگیرند. حال در این حین ممکن است سواستفاده ی سایر وراث از سهم الارثی که متعلق به آن ها نیست منجر به بروز اختلافات خانوادگی گردد.برای بررسی نحوه ی مطالبه ارثیه از ورثه با ما همراه باشید. جهت اطلاع از نحوه ی مطالبه ی ارثیه با وکیل ارث مشاوره نمایید.

تصرف در سهم الارث

هر گاه یکی از ورثه یا شخص ثالثی در ملک ورثه ای تصرفی انجام دهد و به اصطلاح متصرف عدوانی باشد می توان درخواست خروج وی از ملک و مطالبه ی سهم الارث را داشت.

زمانی که فروش سهم الارث بدون اجازه ی سایر وراث صورت بگیرد می توان علیه شخص شکایت نمود و درخواست رد مال یا تقسیم ثمن حاصله از آن را داشت.

در مال منقول تقسیم ارث به صورت برابر می باشد و برخلاف مال غیر منقول که سهم الارث فرزندان دختر یک دوم پسر می باشد می توان به نسبت برابر مطالبه ی ارث نمود.

یا فرضی را در نظر بگیرید که همسر متوفی در ملک ورثه ای سکونت داشته باشد و از پرداخت حق وراث خودداری کند با توجه به اینکه زوجه یک ششم از مال غیرمنقول را به ارث می برد چنین سکونتی غیرقانونی محسوب می شود و در صورت عدم رضایت سایر وراث می توان اقدام به طرح دعوی نمود. جهت اطلاع از نحوه ی تصرف عدوانی و رفع آن از وکیل ارث کمک بگیرید.

 بر همین اساس اشخاصی که به موجب نسبتی که با متوفی دارند و ارث می برند سه طبقه اند :

1.پدر،مادر،فرزند و نوه

2.پدر بزرگ مادر بزرگ و بالاتر و خواهر و برادر و فرزندانشان

3.عمو و عمه و خاله و دایی و فرزندانشان

نکته: وارثین طبقه ی بعد وقتی ارث می برند که وارثین طبقه قبل کسی نباشد.

در خصوص ارث به موجب سبب هر یک از زوجین که در حین فوت دیگری زنده باشد مشمول ارث می گردد.

شرط وراثت زنده بودن در حین فوت مورث می باشد.

سو استفاده از موانع ارث

موانع ارث به شرح ذیل است:

قتل : شخصی که مورث را به قتل برساند از ارث محروم می شود.

کفر: یعنی کافر از مسلمان ارث نمی برد.

لعان: به معنای انکارفرزند با تهت به همسر می باشد.

زنا: فرزندی که به واسطه ی عمل نا مشروع متولد شود مشمول ارث نمی شود.

مطالبه ی ارثیه ممکن است زمانی رخ دهد که ورثه بدون اظلاع سایر وراث اقدام به فروش ملک ورثه ای نمایند. در ان صورت باید از دادگاه تقاضای تقسیم ثمن یا استرداد مال ورثه را داشت.

همه ی وراث از اموال منقول ارث می برند. مال منقول یعنی مالی که دائم ثابت نباشد مانند وسایل نقلیه و نحوه ی تقسیم ان بدین صورت است که در صورت عدم توافق میان وراث از دادگاه درخواست فروش و تقسیم ثمن معامله میان وراث به طور برابر را می نمایند.

مجازات استفاده از سهم الارث دیگران بدون رضایت چیست؟

بر اساس قانون مجازات های در نظر گرفته شده برای این جرم مسترد کردن مال و حبس می باشد که براساس میزان تصرف و جرم متفاوت می باشد. شما می توانید با ارائه ی مستندات قانونی خود و طرح موضوع با وکیل ارث متخصص در موسسه حق وران مشاوره نمایید.

آیا میدانید گروه وکلای حق وران خدمات مشاوره رایگان ارائه نموده است ؟

گروه وکلای حق وران به منظور ارائه خدمات عمومی گسترده برای همه ی مردم با توان های مالی مختلف و به منظور ارائه راهنمایی موثر ، اقدام به ارائه مشاوره رایگان حقوقی نموده است.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان کافی است که در فرم زیر سوال خود را بپرسید  و سپس در قسمت مشاوره افلاین پاسخ سوالات خود و دیگران را ببینید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

گروه وکلای حق وران با همکاری  جمعی از وکیل خوب تهران به صورت تخصصی اقدام به ارائه خدمات در زمینه های زیر می نماید :

وکیل قاچاق کالا و ارز، وکیل شرب خمر، وکیل رابطه نامشروع، وکیل ارث ، وکیل جرایم اینترنتی، وکیل پیش فروش آپارتمان، وکیل مالیات، وکیل ملکی وکیل خانواده ؛ وکیل شهرداری ، وکیل تجاوز جنسی ، وکیل سقط جنین ، وکیل جرایم پزشکی ، وکیل سرقفلی ، وکیل جعل ، وکیل فروش مال غیر ، وکیل وقف

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس در ۲۴ ساعت شبانه روز : 09129426674

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید: haghvaran

منیره شفیعیمشاهده نوشته ها

Avatar for منیره شفیعی

من منیره شفیعی با بیش از 4 سال سابقه، نویسنده گروه وکلای حق وران هستم . این مقاله توسط گروه وکلای حق وران، تشکیل شده از وکلای حرفه ای و پایه یک دادگستری با سالها تجربه ، تحریر و نظارت شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای شما گردآوری شده است. در صورتی که شما سوالات مشابه دارید ، پائین همین پست بپرسید تا مطلب مورد نظر شما گردآوری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *