‌تبصرۀ مادۀ 6 قانون اراضی شهری مصوب 27/ 12/ 1360 درمورد مراجعۀ دارندۀ سند عادی زمین به مراجع ذی‌صلاح قضایی برای تأیید تاریخ تنظیم سند و صحت معامله با لحاظ مادۀ 37 آیین‌نامۀ اجرایی آن، منصرف از موردی است که سند عادی مزبور در مهلت‌های تعیین‌شدۀ قبلی به سازمان عمران ‌اراضی شهری ارائه و در کمیسیون سه‌نفری موضوع الحاق سه تبصره به مادۀ 10 آیین‌نامۀ قانون «لغو مالکیت اراضی موات شهری و کیفیت عمران آن» مصوب 13/ 11/ 1358 شورای انقلاب مطرح و نسبت به آن اظهارنظر شده است. در چنین موردی طرح مجدد موضوع در محاکم قضایی مجوز قانونی ندارد. بنابراین رأی شعبۀ سوم دیوان عالی کشور که بر این اساس صادر شده صحیح تشخیص می‌شود.

خلاصه

مراجعه به مراجع ذی‌صلاح قضایی، برای تأیید تاریخ تنظیم سند اراضی موات شهری و صحت معامله، تنها برای دارندۀ سند عادی امکان‌پذیر است و دارندۀ سندی که کمیسیون سه نفری موضوع الحاق سه تبصره به مادۀ 10 آیین‌نامۀ قانون «لغو مالکیت اراضی موات شهری و کیفیت عمران آن»، درمورد تاریخ تنظیم آن و صحت معامله، اظهارنظر کرده است، چنین امکانی ندارد.

 

 

 

 

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *