‌به موجب مادۀ 16 آیین‌نامۀ قانونی كیفیت تحقیق در شعب تحقیق سازمان حج و اوقاف مصوب 30/ 9/ 1365 ادارات حج و اوقاف و امور خیریه و همچنین ‌اشخاص ذینفع كه آراء هیات تحقیق را به ضرر خود تشخیص می‌دهند می‌توانند در دادگاه‌های دادگستری اقامه دعوی نمایند و چنین دعوایی كه به طرفیت‌ متولی موقوفه و یا ادارات اوقاف و یا اشخاص، طرح می‌گردد، تابع قواعد عمومی راجع به دعاوی حقوقی است و ملازمه با محلّ استقرار شعب تحقیق‌ صادركنندۀ رأی ندارد و چون موقوفات مربوط به دعاوی مطروحه در حوزۀ قضایی تویسركان واقع‌اند، رسیدگی به آن در صلاحیت محاكم همان محل ‌است. لذا رأی شعبۀ سی‌ام دیوان عالی كشور كه با این نظر مطابقت دارد به نظر اكثریت اعضاء هیأت عمومی دیوان عالی كشور صحیح تشخیص و مورد‌ تأیید می‌باشد.

خلاصه

مرجع تجدیدنظر درمورد آرای ادارۀ تحقیقِ اوقاف و امور خیریه، دادگاه عمومی حقوقی است که صلاحیت آن با توجه به قواعد عمومی صلاحیت تعیین می‌شود.

 

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *