‌نظر به این‌که به صراحت مندرجات مادۀ 10 قانون «صدور چک»، منظور از دارندۀ چک در آن ماده شخصی است که برای اولین بار چک را به بانک ارائه ‌داده است لذا چنانچه بانکِ مرجوع‌الیه پس از دریافت چک از مشتری، آن‌ را برای وصول به بانک دیگری ارسال نماید و بانک اخیرالذکر گواهی برگشت را‌ به نام بانک اول صادر کند، این امر نمی‌تواند موجب سلب حق شکایت کیفری از کسی که برای نخستین بار چک را به بانک ارائه داده است گردد. مضافاً‌ به این‌که با توجه به نحوۀ فعالیت بانک‌ها و رویۀ معمول آن مؤسسات و وظایف آنها، تردیدی نیست که بانک‌ها معمولاً به عنوان نمایندگی از ابرازکنندۀ چک نسبت به وصول وجه آن از بانک دیگری اقدام می‌نمایند و در مواردی هم که چک متعلق به خود بانک بوده و اصالتاً نسبت به وصول وجه آن اقدام‌می‌نمایند هیچ‌گاه گواهی برگشت و چک متعلق به خود را به اشخاص دیگر تسلیم نمی‌نمایند. ‌بنا به مراتب مزبور در مواردی که بانک‌ها از طرف دارندۀ چک، مأمور وصول و ایصال وجه چک‌ها می‌باشند، این نمایندگی نیاز به تصریح ندارد و لذا رأی‌ شعبۀ پنجم دادگاه استان خراسان صحیح است.

خلاصه

اگر بانکی پس از دریافت چک از مشتری، آن را برای وصول به بانک دیگری ارسال نماید و بانک دوم، گواهی برگشت را‌ به نام بانک اول صادر کند، این امر حقّ شکایت کیفری را از کسی که برای نخستین بار چک را به بانک ارائه داده است سلب نخواهد کرد.

 

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *